Základy domu a jejich kopání

Stavba jakéhokoli domu vyžaduje pečlivou přípravu a mnohdy je zapotřebí hned několika za sebou následujících úkonů, které by mohly člověku přinést kýžené ovoce. Určitě není od věci najít si zkušené pomocníky, kteří všechno vykonají za vás. Kopání základů pro dům se skládá hned z několika základních úkonů a jen kopat bohužel nemůžete. Zmapujme si je tedy tak, jak jsou opravdu po sobě.

Geodetické vytyčení domu

Než se začne kopat, je zapotřebí, aby bylo všechno přesně zaměřeno a vytvořeny takzvané brány, které přesně určí polohu domu. Najmout si na vyměření můžete profesionální geodetickou firmu, které mnohdy zvládne všechno i s instalací těchto bran. Je to ale zbytečné, jelikož mnohdy stačí jen člověk umějící pracovat s nivelačním vyměřovacím přístrojem a brány si sbijete ze dřeva sami a pak je jen zatlučete do země.

Kopání základů

Základy domua jejich bylo v minulosti jednoznačně v rukou konkrétních lidí, nicméně dnes již tuto náročnou práci vykonávají stroje. Mnohdy stačí i obyčejný malý bagr. Lepší a rychlejší variantou je bagr typu Cat, který je větší. Šířka výkopu by se měl pohybovat kolem 60 centimetrů a hloubka by měla být nezámrzná. Při kopání základů nesmíme zapomenout ani na pozdější řešení odpadového systému prostřednictvím polypropylenových trubek. Dobré je myslet i na propustě elekřiny. Stačí většinou takzvané husí krky, tedy ohebné hadice.

Betonáž pásů

K betonáži pásů dochází až po celkové kontrole stavu celého výkopu. Ten musí být stoprocentně připraven a nachystána musí být i příprava pro kanalizaci. Tady je dobré pohlídat si výšky, jinak může dojít k tomu, že se budou muset trubky později nastavovat. Beton je ideální nechat si dovézt již namíchaný, jelikož je ho zapotřebí velké množství. Zapomenout bychom neměli ani na vyšší jakost betonové směsi.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.