Žádné výrazné slevy v obchodech – Stát potřebuje, aby Češi platili za potraviny plnou cenu

Zdražování

Pravděpodobně bychom neobjevili jinou zemi, kde je pokrok v markdownu tak dobře známý jako v České republice. Vždyť v našem národě je standardem, že při příležitosti zlevnění některých atraktivních výrobků berou jednotlivci obchody útokem a nakupují je ve velkém. To se týká například slev na toaleťák, kávu nebo alkohol a maso, které tu a tam dosahují až šedesáti procent.

Slevy nebudou výhodné

Na první pohled si řeknete, že díky tomu dobře funguje trh potravin a základních potravin, protože obchody musí soutěžit, kdo nabídne nejlákavější cenu. Jednotlivci jsou pravidelně okouzleni penězi, které ušetří, a jsou tak vděčnější slevovým letákům, které ušetří cestu po obchodech.

Na celou věc se však dá dívat i jinak. V případě, že srovnáme český trh s těmi okolními, jako je polský nebo německý, zjistíme, že levnou stravu tu opravdu nemáme. Naopak, v poslední době bylo odhaleno, že české obchody se smíšeným zbožím se skutečně snaží své zákazníky ošidit (a to i objemem potravin v balení). Rozdíly jsou dnes u několika výrobků z hlediska standardních cen obrovské. Slevy v tuto chvíli slouží jako výsměch.

Výrobci trpí

Kromě toho, když dojde ke zvýšení slev, nejsou postiženi ani tak prodejci, jak by se dalo předpokládat, ale poskytovatelé. Ti dostanou nabídku, kterou v podstatě nemohou odmítnout. Musí se slev zúčastnit a dodávat své zboží levněji, jinak by jejich účast v řetězci mohla utrpět. V takovém případě jsou v nevýhodě. Dodávají zboží s minimální výhodou a musí uznat, že jednotlivci se budou zásobovat během akcí a nebudou po určitou dobu nakupovat za plnou cenu. Na druhou stranu může snížení skutečně poškodit samotnou značku.

Nákupní vozík
Foto: Pixabay

Jak kontroloři zjistili, české obchody se často vymykají a na několika položkách mají marže v řádu stovek procent. Smyslem této snahy je v podstatě vyrovnat „trh“ a snížit jeho nestabilitu (což je ale blbost). Sám provozovatel potravinových bank uznal, že letos se zvyšovat ceny neměly, protože všechny sklady byly zásobovány za nízké ceny, které platily ještě před válkou na Ukrajině.

Zdroje info: aazdravi.cz, udalosti247.cz

Náhledové foto: Pixabay