Zabezpečte svoji zahradu proti slimákům

01_slimak

Přemnožení slimáků většinou znamená pro zahradu skutečnou katastrofu. Jejich řádění většinou skončí zlikvidovanou úrodou a „ožranými“ květinami. Záchrana zahrady před slimáky se může dít na dvou frontách. Stejně jako každou jinou válečnou operaci, je totiž třeba i tu zaměřenou proti slimákům plánovat s ohledem na cíl okamžitý, tj. likvidaci slimáků, kteří již na zahradě jsou, a cíl dlouhodobý, tj. zajištění zahrady před jejich návratem. Jak na to?

Hubení slimáků

V případě, že již slimáci na vaši zahradu zaútočili, je třeba je zlikvidovat. K tomu lze přistoupit několika způsoby. Většina z nich není nic pro slabé povahy. Mezi způsoby, které jsou ke slimákům alespoň v mezích možností milosrdné, tj. slimáky usmrtí prakticky ihned, patří např. přepůlení rýčem nebo spaření horkou vodou. Často zmiňované solení je opravdu nešetrné a raději volte jiné metody.

Na slimáky lze políčit past v podobě např. vlhkého dřeva nebo namočeného jutového pytle apod. Přes noc se tam slimáci stáhnou a vy je ráno všechny sbalíte a tím či oním způsobem zlikvidujete. Nalákat lze slimáky i na pivo v kelímku, který je zapuštěný v zemi, do kterého spadnou a nedostanou se ven. Tyto pasti mají ale jednu nevýhodu, mohou přilákat slimáky z okolí. A protože nikdy nepochytáte všechny, může se snadno stát, že vám jich bude na zahradě i přes hubení vlastně přibývat.

02_slimak

Foto: Pixabay

Prevence

Ruku v ruce s hubením slimáků jde i zaopatření zahrady proti jejich návratu. Od věci není vytvořit na zahradě – a především kolem záhonů a celé zahrady – cestičky z ostrých materiálů jako je jehličí, nadrcené vaječné skořápky či písek. Slimáci mají problém takové cestičky překonat. Slimáci nepřekonají ani vyšší obrubník.

Slimáci nemají rádi ani upravenou, posekanou zahradu bez úkrytů v podobě kamení, naskládaného dřeva apod. Kromě toho je samozřejmě možné použít komerční přípravky pro hubení slimáků, které jsou naštěstí bezpečné pro ostatní zvířata, takže je můžete používat bez obav.

Kapitolou samou o sobě je potom nastěhování přirozených nepřátel slimáků na svoji zahradu. Nemáme na mysli kachny či jinou drůbež, neboť ta dokáže na zahradě způsobit spoušť často ještě horší, než slimáci. Výborně se hodí ježek nebo ještěrky. Problém je, že jim musíte nějaký ten úkryt na zahradě připravit a tím porušit pravidlo o upravené zahradě. V neposlední řadě je možné mít na zahradě rostliny, které slimáci rádi nemají. Mezi ty patří např. petržel, šalvěj nebo měsíček.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.