Vyzkoušená babská rada, jak bez námahy vyčistit troubu

trouba

Pokud trouba u vás doma dostává pořádně zabrat, protože milujete všechny pečené dobroty, není žádným překvapením, že se to odrazí na jejím znečištění. Jestliže trouba jede na plné obrátky, pak rozhodně nemůže vypadat pořád jako nová. Nebo může?

Trouba je vizitka každé hospodyňky

Špinavá trouba je vizitkou každé správné hospodyňky. Bez práce ale nejsou koláče. Stejně jako si nepochutnáte na nadýchané bublanině nebo křupavém pečenému kuřeti bez pomoci trouby, trouba nemůže být čistá, aniž byste nepřidali ruku k dílu.

Možná je i na vaší troubě vidět, že se u vás doma rozhodně nezastaví. Proto vám přinášíme léty prověřenou babskou radu, jak vyčistit i opravdu špinavou troubu.

Buď na to jděte silou, nebo na to jděte hlavou

Když se rozhodnete vyčistit troubu, můžete se do toho pustit dvěma způsoby – buď na to můžete jít silou, vyhrnout si rukávy a pustit se do náročného drhnutí, nebo na to můžete jít hlavou a vyzkoušet tip, na který sázela nejedna zkušená hospodyňka. Tak schválně – kterou cestou se vydáte?trouba_1

Foto: Pixabay

Čistá trouba díky jedlé sodě a octu

Jedlou sodu a ocet má doma po ruce asi úplně každý. Jsou to velmi šikovní, zároveň cenově dostupní pomocníci, na které se lze v domácnosti spolehnout i při jiných činnostech, nežli právě při čištění trouby. Smíchejte jedlou sodu a vodu tak, aby vám vznikla pasta. Množství přidávejte podle toho, aby byla pasta tak akorát hustá. Vzniklou pastou potom potřete celou vnitřní část trouby – vynechte akorát topná tělesa a ventilátor. Pastu nechte v troubě působit ideálně přes noc, nejméně však 12 hodin.

Poté přichází řadu na ocet. I ten má doma ve spíži nebo v komoře asi úplně každý. Ocet nalijte do lahvičky s rozprašovačem a poté s ním celou troubu vystříkejte. Nelekejte se, ocet při kontaktu s jedlou sodou začne reagovat a bude pěnit. Nechte chvíli působit, tentokrát postačí půl hodiny.

Následně si vezměte do ruky kartáček a troubu vydrhněte. Možná bude potřeba použít trochu síly, někde třeba budete muset přitlačit. Pozornost věnujte především hodně znečištěným místům a mastným skvrnám.

Trouba zase jako nová?

Pak už jen stačí troubu vytřít vlhkým hadříkem a zbavit jí veškeré pasty. Budete mile překvapeni, co tito dva levní a často podceňování pomocníci dokážou. Pamatujte ale, že úplně nejlepším způsobem, jak mít troubu krásně čistou, je umývat jí ideálně po každém použití. Možná se vám to zdá zbytečné a náročné, ale když troubu vyčistíte pokaždé, co v ní třeba něco upečete, zabere vám to jen chviličku – pořád lepší čistotu udržovat průběžně, nežli následně propadat panice, že špinavou troubu už nikdy nevyčistíte.

 

Zdroj: https://www.datart.cz/novinky/radce/jak-vycistit-troubu
Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.