Vyrobte si domácí vaječný likér. Poradíme, jak na to

domácí vaječný likér

Vaječný likér si mnoho z nás neodmyslitelně pojí nejen s vánočními svátky, ale klidně si na něm pochutnáme i kdykoli během roku. Lidově nazývaný vaječňák si můžete koupit v obchodě, kde si dokonce můžete vybírat z několika značek. Když si ho ale vyrobíte sami, bude vám o to více chutnat!

Domácí vaječný likér ze salka

Láká vás výroba domácího vaječňáku? Máme pro vás recept na domácí vaječný likér ze salka. Výroby se určitě nemusíte bát, nic na tom není a kdo chce, ten to zaručeně zvládne.

domácí vaječný likér

Foto: Pixabay

Co budete potřebovat na přípravu:

  • 1 plechovku salka
  • 250 ml smetany ke šlehání (30%)
  • litr smetany na vaření (12%)
  • 500 ml rumu
  • 8 žloutků
  • 300 g cukru krupice
  • 1 balíček vanilkového cukru
  • 1-2 čajové lžičky vanilkového aroma (lze vynechat)

Jak postupovat?

Do většího hrnce nalijte obě smetany, přidejte všechny žloutky, nasypte krupicový i vanilkový cukr a vše dobře promíchejte – můžete použít elektrický šlehač, hodně vám to ušetří práci a budete mít jistotu, že se všechny suroviny dobře smíchají.

Hrnec postavte na plotnu a zapněte sporák na mírný ohřev (číslo 4), za stálého míchání metličkou zahřejte směs na 80 °C. Hlídejte si teplotu, pokud by byla vyšší, hrozí zdrcnutí žloutků a to určitě nechcete. Pokud nemáte po ruce teploměr, berte jako ukazatel, že nastal správný čas hrnec odstavit, když se z něho začne kouřit. Po odstavení nechte zchladnout.

Jakmile směs zchladne, přidejte rum, salko a pokud máte, tak také vanilkové aroma. Opět vše důkladně promíchejte a následně přes jemné sítko přeceďte do mísy, ideálně s nálevkou, aby se vám vaječný likér snáze přeléval. Domácí vaječňák slijte do čistých lahví, které skladujte v chladu.

Vaječňák pro děti

Vaječný likér je krásně slaďoučký, proto zachutná i dětem. Těm můžeme připravit variantu bez alkoholu. Postup je úplně stejný, akorát s tím rozdílem, že vynecháte rum. Domácí vaječný likér pak bude mít velmi jemnou sladkou chuť, po které se budou dětičky olizovat až za ušima.

 

 

Zdroj: https://www.jaktak.cz/jak-vyrobit-vareny-vajecny-liker-recept.html
Náhledové foto: Pixabay

Bydlení a zahrada mě baví. Ráda se podělím o své zkušenosti.