Výroba domácích tablet do myčky: Jak šetřit přírodu i rodinný rozpočet

tablety

Myčka na nádobí je pro většinu nepostradatelným pomocníkem v kuchyni. Bývá tak součástí nejen každé moderní kuchyně. K tomu jsou potřeba tablety do myčky, aby nádobí bylo čisté a lesklé. Vyzkoušejte mytí nádobí ekologicky a šetrně k přírodě i vaší peněžence. Vyrobte si domácí tablety do myčky.

Doma vyrobené tablety do myčky jsou ekologické, rozhodně neztrácí nic na účinnosti. Ba naopak. K tomu jsou šetrné k životnímu prostředí i vašemu rodinnému rozpočtu. Tablety vyrobíte snadno z běžně dostupných ingrediencí. Jednoduché tablety do myčky, které si snadno doma vyrobíte, vám zajistí dokonale čisté nádobí. K tomu se může jednat i o příjemnou zábavu a můžete zapojit i větší děti nebo vnoučata.

Vytvoření mycí hmoty

Nejdříve je třeba si připravit misku a v té smíchat 1 polévkovou lžíci kyseliny citronové, 4 polévkové lžíce jedlé sody a stejné množství kuchyňské soli a sody na praní. Pokud budete mít ve směsi hrudky, tak je rozmačkejte. Spojte všechny ingredience pomocí vody. Ideální je použít rozprašovač, kterým budete sypkou směs postupně spojovat. Díky tomu vám nevznikne nechtěně příliš řídká kaše.

Občas je třeba materiál propracovat prsty. Tím i zjistíte, zda se již dají z hmoty tvarovat tablety, které drží pohromadě. Abyste si byli jisti správnou konzistencí, že je správně hustá, tak s ní zkuste naplnit třeba kávovou lžičku a hmotu vyklopit. Pokud bude držet tvar, můžete přistoupit již ke tvorbě tablet.

Tvorba tablet pomocí tvořítek na led

Jakmile má směs správnou konzistenci, je čas na tvorbu tablet. Skvělým pomocníkem jsou tvořítka na led, kam stačí jen hmotu pevně namačkat. Pokud si budete chtít tablety uchovávat například v průsvitné dóze, můžete zvolit výrobu atraktivních tvarů, nejen kostek či obdélníků. Podstatné je, aby se vám tablety ve výsledku vešly do zásobníku v myčce na nádobí.

Tablety ve tvořítku na led potřebují jistý čas na ztvrdnutí. Nechte hmotu vyschnout na čerstvém vzduchu, a to zhruba po dobu 5 až 6 hodin. Poté můžete tablety opatrně vyjmout z formy. Na vyklopení jsou nejlepší formičky ze silikonu.

myčka

Foto: Pixabay

Varianta sypkého prostředku do myčky na nádobí

Pakliže se vám nechce tvořit jednotlivé tablety, čekat na ztvrdnutí, tak stačí smíchat výše uvedené suroviny a směs uzavřít do zavařovací sklenice se šroubovacím uzávěrem, který dobře těsní. Do dávkovače zpravidla stačí 1 polévková lžíce této sypké směsi.

Zdroj: prozeny.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay