Výhody a nevýhody zahradního foliovníku

foliovník

Celá řada pěstitelů každoročně přemýšlí nad pořízením foliovníků a bude se jim hodit srovnání jeho výhod i nevýhod s klasičtějším řešením v podobě skleníku. Jak tedy toto srovnání pro foliovník dopadá?

Co je fóliovník?

V našich luzích a hájích zkrátka není možné vypěstovat všechno a vždy. Mnoho rostlin lze pěstovat jen tehdy, pokud jim uměle vytvoříme podmínky potřebné pro jejich růst. Na zahradu se proto může hodit tzv. foliovník, který mnoha okrasným rostlinám, různým druhům zeleniny nebo ovoce umožní růst i v době, kdy by to jinak nebylo možné.

Foliovník přitom není v zásadě nic jiného než skleník, který je však vytvořen nikoliv ze skla, ale plastové fólie natažené na základní konstrukci. Jaké výhody jedno a druhé řešení má?

foliovník

Foto: Pixabay

Cena není všechno

Hned na začátek je možné říct, že foliovník je samozřejmě levnější než skleník při stejné ploše, kterou pokryje. Folie je přitom schopná chránit rostliny a vytvářet jim vhodné prostředí stejně jako klasický skleník.

Foliovník má tu výhodu, že ho lze v případě změny libovolně přemístit na požadované místo. Na druhou stranu je skleník svojí stavbou pevnější a odolnější. Foliovník je velmi lehký a proto – když už se pro něj rozhodnete – vždy vybírejte foliovníky s pevnou konstrukcí, abyste jej pak nemuseli hledat u sousedů na zahradě.

Skleníky vydrží dlouhá léta, což se o foliovníku říct nedá. Vždy je nutné po nějakém čase měnit folie, aby uvnitř foliovníku bylo možné udržet požadované podmínky.

Foliovníky lze také poměrně snadno přizpůsobit aktuálním potřebám. Jeho zmenšení nebo naopak rozšíření je jednodušší a levnější než u skleníku. Foliovník má tak na zahradách rozhodně své místo a např. pro začínající pěstitele se hodí výborně.

Zdroj informací: https://www.geomall.cz/jak-vybrat-foliovnik-na-zahradu

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.