Dveře1

Vybíráme skleněné dveře do interiéru

Interiérové dveře jsou nedílnou součástí každého moderního bydlení. V současné době se prodávají v pestré škále variant a není problém sehnat je i z různých materiálů. Klasiku představují zejména dýhované dveře anebo dveře, jejichž základem je dřevotříska a jsou potaženy umělou CPL fólií. Tyto dveře jsou sice designově zajímavé a povedené, nicméně chcete-li mít v interiéru dveře vzhledově neotřelé a kvalitní se spoustou možností, pak se jeví jako ideální varianta dveře skleněné! Buďme tedy konkrétnější a soustřeďme se nejen na jejich výhody, ale také na to, jakým způsobem je vybrat.

Základní výhody skleněných dveří

Hlavní výhoda skleněných dveří již byla zmíněna. Vypadají opravdu skvěle. Sklo je materiálem používaným po staletí a jeho vzhledové možnosti jsou naprosto neoddiskutovatelné. Volit lze ze skoro nekonečného množství dekorů. Velkým plusem skleněných dveří je i propustnost světla. Klasické plné dřevěné dveře sice neprodyšně uzavřou konkrétní místnost, ale zároveň dopomohou k tomu, aby v ní byla tma. Skleněné dveře jsou schopny jednak propustit světlo a jednak také zabezpečit soukromí v mnoha neprůhledných variacích. Povrchových úprav skla existuje spousta, takže si i toto budete moci bez problémů dovolit. Výborné jsou například posuvné skleněné dveře, které navíc ještě ušetří spousty využitelného prostoru. Těchto výhod je zkrátka spousta, a tak bude vhodné, když přejdeme k základním aspektům pro výběr těchto dvěří.

Možnosti otvoru pro klíč

Otvor pro klíč, tedy v podstatě zámek je možné vybírat ve třech základních variantách.

Otvor pro dózický klíč označovaný jako mezipokojový

BBZdroj obrázku: kliky-kovani.net

Otvor určený pro cylindrickou vložku označovanou jako FAB

PZZdroj obrázku: kliky-kovani.net

Sada pro koupelny a toalety mající integrovaný klíč

WC

Zdroj obrázku: kliky-kovani.net

Znalost přesných rozměrů cylindrické vložky

Při výběru skleněných dveří je nezbytná i znalost rozměrů cylindrické vložky. Pro jejich určení je důležitá nejen samotná síla, ale i kování či rozeta. Jejich rozměr musíme ještě k síle dveří přičíst. U dveří majících falc je nezbytné brát v potaz i posun osové polohy středu zadlabávacího zámku. Rozměr cylindrické vložky, jež je nezbytná pro správnou instalaci zadlabavacího zámku, si určíme poměrně pohodlně. Jedná se o vzdálenost nalevo od středu šroubu pro upevnění vložky, který je v čele zadlabávacího zámku označenou jako rozměr B. K tomuto rozměru ještě musíme připočítat rozměr C, který se nachází logicky po levé straně středového šroubu. Pokud ještě kování není namontováno přímo na dveřích, pak je ideální změřit rozměr pouze po hranu samotných dveří. Jedná se o rozměry B i C. Když potřebujete poradit, pak se pochopitelně můžete spolehnout i na profesionály v společnosti, která skleněné dveře či kování k nim určené prodává.

Výběr kování u skleněných posuvných dveří

Velmi důležitý je u posuvných skleněných dveří výběr kování. Volit je možné ze třech základních typu kování. Podívejme se tedy na všechny tři detailněji.

Posuvný systém Agile 50 (uchycení na zeď či do stropní konstrukce)

Tento systém se vyznačuje především poměrně malými rozměry. Délka činí 1 900 mm, hloubka 46 mm a výška 49 mm. Jedná se o ryze bezúdržbový mechanismus, který je určen pro dveře do 50 kg. Tloušťka skla u dveří by u něj měla být od 8 do 10 mm. Výhodou tohoto posuvného systému je přítomnost funkce Safe Stop, která dokáže zabrzdit otvírání dveří.

Agile 50

Zdroj obrázku: kliky-kovani.net

Posuvný systém S80 ( uchycení na zeď)

Systém S80 má již větší rozměry. Délka činí 2000, nebo 2100mm, hloubka 47,5mm a výška 105 mm. Určen je pro sklo o tloušťce 8 mm, která nepřevyšuje váhu 75 kg. Povrchová úprava tohoto systému je buď v hliníku anebo nerezu.

Posuvný systém S150 (uchycení na zeď)

Tento systém je ideální pro uchycení skla na zakázku. Délka se pohybuje od 1900 mm, hloubka je 47,5 mm a výška 120 mm. Toto uchycení je určeno pro skla o tloušťce 8, 10 a 12 mm.  Hodí se pro dveře do 150 kg. Jeho základem je opět hliník či nerez.

S150

Zdroj obrázku: kliky-kovani.net

Posuvný systém V2000 (uchycení na zeď)

Je určený pro dveře o celkových šířkách od 600 do 1025 mm. Síla skla je stejná, jako u předchozího systému, tedy 8,10 či 12 mm.

Zdroj náhledového obrázku: kliky-kovani.net

Sdílet

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *