01_lampicka

Výběr stolní lampičky na stůl malého školáka

Nejen v době koronavirové je pracovní stůl pro malého školáka nesmírně důležitým místem, kde se učí a pracuje na svých domácích úkolech. Jako každý pracovní stůl i ten dětský potřebuje správné osvětlení. V opačném případě totiž může práce pod nevhodným osvětlením dětské oči nadměrně unavovat a zatěžovat, což může v horizontu několika let vést až ke vzniku některých očních vad, typicky krátkozrakosti. Jak tedy lampičku na dětský stůl správně vybírat?

Umístění lampičky a její základní parametry

Lampička by měla mít na dětském stole své místo podle toho, jestli je dítě pravák či levák. V prvním případě by měla lampička svítit zleva a naopak. Velmi důležitá je výška lampičky, ta by totiž měla být nastavitelná (např. prostřednictvím kloubu) a dostatečná na to, aby školákovi osvětlovala pracovní plochu shora, z pozice nad jeho hlavou. Lampička by měla umožňovat nastavovat směr světelného toku. Užitečná je i možnost řídit intenzitu světla stmíváním. Jiné množství světla je potřeba na čtení a psaní úkolů, jiné pro práci s počítačem.

Barva světla by měla být jednoznačně bílá. Jakýkoliv barevný odstín není pro osvetlení pracovního stolu vhodný. Ideální barviu světla poskytují především LED lampy.

02_lampicka

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Osvětlení stolu není jen lampička

Na kvalitu osvětlení pracovního stolu mají ale vliv i jiné parametry. V první řadě je to umístění stolu. Ve dne by na něj mělo dopadat maximum světla tak, aby lampička nebyla vůbec potřeba. Kvalitní by mělo být i stropní svítidlo. To by mělo být dostatečně silné a v ideálním případě by mělo být řešené jako bodové a nastavitelné. Tak, aby mohlo být namířeno přímo na pracovní stůl.

I samotný stůl je pro osvětlení důležitý. Nevhodné jsou skleněné či lesklé pracovní desky. Světlo s od nich totiž odráží a oči tak opět zbytečně namáhá.

Realizaci správného osvětlení pro dětský pracovní stůl věnujte maximální pozornost. Jde přece o dětské oči!

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com 

 

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *