Vodoměrná šachta a hlavní uzávěr vody

Rozvody vody v moderním domě je možné řešit velmi efektivně a není problém najít celou řadu společností, která vše realizuje. Hodně důležitou roli hraje ale především hlavní uzávěr vody. Zapomenout ale nemůžeme ani na realizaci vodovodní přípojky, která je s ním spjata, a to v mnohých ohledech. Soustřeďme se tedy na různé detaily, jež s hlavním uzávěrem vody souvisejí a také na to, jaké administrativní kroky jsou se vším spojeny.

Administrativa je jednoduchá

Pokud potřebujete řešit vodovodní přípojku, určitě se nesetkáte s žádnou extrémní administrativou. Jednoduše pouze vyplníte žádost o zřízení vodovodní přípojky a vše zkonzultujete s pracovníkem VAKu. Následně by mělo dojít k vykopání jámy, kudy povede rozvod v nezámrzné hloubce a také k případnému vyhloubení jámy, v níž bude vodoměrná šachta. Pak už mohou přijít zaměstnanci Vodovodů a kanalizací, kteří realizují vše, co je zapotřebí. Jámu si pak logicky zasypete sami.

Vodoměrná šachta mimo dům

Současná legislativa velí tomu, že by vodoměrná revizní šachta měla být mimo váš dům. Tento fakt je sice neoddiskutovatelný, nicméně v případě žádosti o šachtu přímo doma můžete při troše štěstí uspět. Venkovní většinou plastová vodoměrná šachta představuje hlavně další náklady. Stojí okolo 5000 korun. Také se může stát, že při velkých mrazech může dojít k zamrznutí šachty anebo vodovodní trubky. Při kontrole ale nemáte žádné starosti, jelikož zaměstnanci Vaku vše změří sami. Do domu k vám vůbec nemusí.

Vodoměrná šachta doma

Klasické řešení představuje vodoměrná šachta přímo doma. Tato varianta je pro vás poměrně výhodná, protože v případě problémů můžete hlavní přívod vody vypnout sami, a to pohodlně. Ve vysokých mrazech musíte jít za tímto účelem ven do vodoměrné šachty. Při manipulaci s hlavním uzávěrem si tak můžete i ublížit. Před měřením stavu vody vždy pohodlně nakouknete do šachty a informujete pracovníky VAKu.

Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.