Vnitřní a venkovní parapety: Vyberte si ty správné

Parapety

Podobně jako jsou součástí každého objektu okna, nesmí budově chybět ani parapety. Právě ony totiž dokážou efektivně odvádět vodu z míst, kde by se mohla hromadit. Vlhkost by pak logicky měla za následek vznik plísní. Opomenout jejich přítomnost nelze ani z estetického hlediska, kdy k jakémukoli domu prostě a jednoduše patří. Pro mnohé z nás představují vnitřní i venkovní parapety jakousi samozřejmost, nicméně na trhu se nachází hned několik typů, a tak není od věci se na ně soustředit. Doporučíme také spolehlivého výrobce všech druhů parapetů.

Typy vnitřních parapetů

Jednolité parapety

Nekvalitnějším vnitřní variantu představují parapety Werzalit, které jsou lisovány do formy a vzniká tak jednolitý produkt, jehož základem je navoskované dřevo. Díky vysoké hustotě a pevnosti v tlaku u nich oceníte maximální odolnost vůči oděru, vlhkosti, různými čisticím prostředkům a teplotním změnám, k nimž logicky v blízkosti okna dochází.

Parapety Werzalit

Zdroj obrázku: slovaktual.cz

Parapety ze dvou kusů dřevotřísky

Tento typ se vyrábí z desky a čela, jež je typické zaoblenou hranou. Problém u těchto parapetů může nastat v místě spoje, jež je ukrytou pouze pod tenoučkou vrstvou laminovaného povrchu. Vlhkosti odolají jen krátkodobě. Hodí se spíše do interiérů bez jakékoli vlhkosti.

Parapety ze dvou kusů dřevotřísky

Zdroj obrázku: slovaktual.cz

Levný plastový komorový profil se nevyplatí

V minulosti byly velmi oblíbené plastové komorové profily. Ty se ale dnes nedoporučují zejména pro svou minimální odolnost vůči teplotním změnám. Při tlaku se také mohou prohýbat.

Plastové komorové parapety

Zdroj obrázku: slovaktual.cz

Venkovní modely v mnoha podobách

Tažené AL profily

Asi nejoblíbenější jsou skutečně bytelné parapety vyrobené z tažených AL profilů, a to o tloušťce pohybující se od 1,5 do 3 mm. Vynikající je u nich maximální tvarová stabilita. Jakékoli kroucení je prakticky vyloučeno. Délka parapetu bez prodloužení může činit až 6 m.

Tažené AL profily

Zdroj obrázku: slovaktual.cz

Parapety z tenčích hliníkových profilů

Jedná se o ekonomičtější variantu předchozího typu. Nižší cena je dána tloušťkou profilu 1 mm. Disponují plastovými koncovkami, jež se zapouští pod omítku.

Tenčí AL profily

Zdroj obrázku: slovaktual.cz

Ohýbaný hliníkový plech nebrat

U většiny starších domů najdeme klasické staré parapety z ohýbaného hliníku. Jsou tvarově značně nestabilní, často oprýskané a na okrajích ostré. Dnes jsou v podstatě minulostí.

Tenký AL parapet

Zdroj obrázku: slovaktual.cz

Vsaďte na moderní design, kvalitu a nízkou cenu

Pestrý výběr parapetů nabízí společnost Slovaktual. Vybrat si budete moci parapety podle vašich požadavků, které budou dokonale ladit s interiérem či exteriérem vašeho domu.

Zdroj náhledového obrázku: slovaktual.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.