01_okno

V rámci dotačního programu můžete získat i příspěvek na instalaci žaluzií

Začínáte řešit letní ochranu svého domu či bytu před sluníčkem? Možná to nevíte, ale přesně s tímto problémem vám může pomoci stát. Stačí se inspirovat na těch správných místech.

Venkovní žaluzie jsou v posledních letech stále oblíbenější, a to z jednoho prostého důvodu. Starají se totiž o perfektní tepelnou pohodu v místnostech. Zabraňují jejich přehřívání i nadměrnému ochlazování jednoduše tím, že brání vnějším vlivům proniknout až k okenním sklům a posléze za ně.

Venkovní žaluzie jako dotační trend

A díky tomu na ně myslí i podpora od státu, snažící se přiblížit ceny těchto moderních úsporných vychytávek i běžnému majiteli nemovitosti. A na jakou úsporu se můžete těšit? Vše závisí na tom, jaké ovládání žaluzií si pořídíte.

Plastové okno

Foto: Pixabay

Jestliže vsadíte na plně automatickou variantu, získáte pomoc až do výše 1 000 Kč na metr čtvereční. Automatické ovládání se o aktuální polohu žaluzií postará zcela samo, a to na základě venkovních podmínek. V parných dnech tak spustí žaluzie dolů již brzy ráno, zatímco během zimy je nechá po většinu dne zcela vytažené. A umí si poradit i se silným větrem a žaluzie před ním ochránit.

Ovšem zvolíte-li žaluzie s manuálním ovládáním (sem se z hlediska dotací počítá i to dálkové), pak se budete muset o všechny tyto kroky postarat sami. A stát? Ten vám přispěje poloviční částku, tedy 500 Kč na metr čtvereční pořízených žaluzií.

Vyberte si rovněž správnou barvu

Ale vše není odvislé jen od správného ovládání. Zamyslete se také nad tím, jakou barvu by měly žaluzie mít. Čím tmavší, tím méně světla dovnitř propustí. Ložnice tedy bude nejspíše vyžadovat jiné přistínění než obývací nebo dětský pokoj. To je zkrátka fakt. A myslete rovněž na sladění žaluzií s fasádou a dalšími prvky.

Náhledové foto: Pixabay

 

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

1 komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *