Toaleta není popelnice: Co všechno nepatří do WC

Toaleta

Jste zvyklí házet do záchodové mísy takřka všechno? Určitě byste tak činit neměli. Vždyť některé věci jednak nelze spláchnout a jednak se také nemohou nikdy rozložit. Jednat se může třeba o vlhčené ubrousky nebo záchod pro kočky. Pokud dáváte do toalety prakticky všechno, rozhodně se vám to časem vymstí. Buď dojde k jejímu kompletnímu ucpání, nebo způsobíte jinou škodu třeba sousedům v panelovém či bytovém domě.

Toaleta není odpadkový koš

Přesně tak. Mnohdy ale tak se záchodem lidé bohužel zacházejí. Často se v něm objevují vlasy, použitý olej nebo cokoli dalšího, co tam nemá co dělat. Kanalizační řád poté trpí a často dochází také k velkým problémům v čističce odpadních vod. Co všechno tedy do toalety v žádném případě nepatří?

Vlhčené ubrousky

Hlavně v domácnostech s malými dětmi jsou vlhčené ubrousky využívány prakticky neustále. Do záchodové mísy ale ty použité rozhodně nepatří. Zcela jistě se nerozloží podobně jako záchodový papír. Naopak, zůstanou vcelku a postupně ucpou celou kanalizaci. Také samozřejmě mohou poškodit čerpadla, jež jsou součástí čističek odpadních vod.

Kuchyňský odpad

Problém může nastat i v případě odpadu z kuchyně. Tradičně se do toalet hází například kávová sedlina, zkažené jídlo nebo starý olej a tuky. Vždyť třeba taková kávová sedlina může přijít bez větších problémů na kompost. A použitý olej? Ten je zapotřebí dávat přímo do kontejnerů, jež jsou k tomuto účelu určené.

Léky patří do lékárny

Jednoznačně. Přesto mnozí lidé léky splachují bez skrupulí do toalety. Nemají tady co dělat, jelikož obsahují spousty chemikálií. Hlavně likvidují nejrůznější mikroorganismy, které se podílejí na biologickém rozkladu tuhých odpadních látek.

Léky

Léky: Foto Pixabay

Různé hygienické potřeby

V toaletě také nemají co dělat různé hygienické potřeby. Typické jsou třeba odličovací polštářky, vložky, zubní nitě nebo vatové tyčinky do uší. Všechny zmiňované předměty patří do odpadkového koše.

Kočkolit se ve vodě zvětšuje

Kočičí záchod nabývá ve vodě na objemu. V záchodové míse nemá co dělat. Riziko ucpání mísy se několikanásobně zvyšuje.

Mnohé jiné věci, které do toalety nepatří

Určitě je třeba zmínit i spousty dalších věcí, jež nemají v toaletě co dělat. Konkrétně se nejčastěji jedná o:

  • kamínky,
  • písek,
  • žvýkačky,
  • filtry z cigaret,
  • kondomy
  • a mnohé jiné věci.

Toaleta: Náhledové foto Radek Štěpán

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.