Jedlá soda

Tipy pro využití jedlé sody v domácnosti

Jedlá soda je samozřejmě skvělá pro přípravu těsta, ale nepodceňujte její ostatní vlastnosti, které si v domácnosti nakonec nebudete stačit vynachválit.

Považovat se dá za snad zázračný prostředek na čištění. Vyčistit se s ní dá skoro všechno, jenže tam její možnosti nekončí. Bezpečná je i pro zdraví, nezpůsobí alergie, nezanechává vůni, zvládne skvěle odstranit velkou škálu kontaminantů u vás doma, a ještě k tomu je levná.

Co takhle umýt okna bez pomoci saponátu?

Do vody dejte trochu sody pokaždé, když se rozhodnete jít mýt okna. Voda tak změkne a mytí půjde i bez pomoci saponátu.

Jak se zbavit nepříjemného pachu z vysávání?

Zbavíte se ho tak, že nasypete do sáčku ve vysavači sodu společně s trochou vanilkového cukru a nepříjemný puch bude pryč.

Zvládne vyčistit i starý čalouněný nábytek?

Rozpusťte sodu v teplé vodě a touhle směsí přetřete starý čalouněný nábytek, hlavně na místech, kde jsou skvrny nebo nepříjemně zapáchají. Působit nechte čtvrt minuty a po uplynutí této doby nábytek přetřete čistým hadříkem, potom už si jen užijte tu svěžest.

Pomoc při čištění konvice

Nejjednodušší způsob je za pomoci jedlé sody. Konvici naplňte vodou a přidejte 1 lžičku sody a přiveďte k varu, potom už nechte jen půl hodiny odstát, vypláchněte a znovu nalijte vodu a nechte převařit. Díky tomuhle bude konvice znovu perfektně čistá.

Konvice

Konvice: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zlikviduje soda i mastnotu?

Mastnotu lehce zlikviduje, stačí vmasírovat na mastný povrch řekněme pastu z jedlé sody a vody. Potom lehce omyjte a vše bude skvěle odmaštěné a čisté.

Ztratily vaše stříbrné šperky lesk?

Jestliže vaše stříbrné šperky ztratily les, vložte na dno pánve alobal, přidejte 60 g sody a zalijte 1 litrem horké vody a přidejte šperky. Dejte na plamen a zahřívejte čtvrt hodiny. Už za 3 až 4 minuty uvidíte, jak se šperky řekněme rozzářily. Šperkům se tak vrátí znovu skvělý lesk.

Šperky

Šperky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Zbavíte se za pomoci sodovky nepříjemného zápachu?

Obyčejná sodovka zvládne skvěle nepříjemný zápach jakýchkoli bot. Funguje nejlépe na botách a obuvi z kůže, ale použít ji můžete i na odstranění zápachu v teniskách či lodičkách. Vezměte malé množství sody a nasypte ji do bot. Potom už jen nechte boty, tenisky či jinou obuv odpočívat a to asi jednu hodinu. Po uplynutí sodu z bot jednoduše vyprašte.

Jedlá soda: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *