Vertikutace trávníku

Tipy pro efektivní podzimní péči o trávník

Podzim je tady a na zahradě začíná období hojnosti. Věnujeme se zkrátka hlavně sklizni různých plodin a péči o rostliny po odkvětu. Zapomínat bychom rozhodně neměli ani na trávník. Podzim je totiž z hlediska jeho údržby a zakládání nejdůležitějším obdobím. My se proto podíváme hned na čtyři důležité tipy pro efektivní péči o něj.

Vertikutace trávníku jako základ

V první řadě je zapotřebí trávník prořezat a pročistit od různých plstí, mechů a jiných částeček. Jen tak se podpoří kořenový systém a trávník dostanete do potřebné kondice. Vertikutovat by se mělo dvakrát do roka, a to právě na podzim a na jaře. Teplota při vertikutaci nesmí klesnout pod 8 stupňů Celsia. Pozor také na promáčení podkladu. Ten musí být pevný. V opačném případě se zemina nalepí na nože. Ideální je jít vertikutovat tak 2 dny po dešti.

Vertikutovaný trávník

Trávník po vertikutaci: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Příprava trávníku před vertikutací

Několik dní před vertikutací trávníku se vyplatí použít prostředek pro likvidaci mechů. Ostré nože vertikutátoru pak jenom odumřelý mech odstraní. Půjdete do hloubky cca od 2 do 3 mm. Před vertikutací je zapotřebí odstranit z travnaté plochy další předměty typu klacíků, různých odpadlých plodů a podobně.Zanedbaný trávník je třeba ošetřit jak příčným, tak i podélným řezem. Organické zbytky se dostanou do sběrného koše.

Vhodný vertikutátor jako základ

Určitě je třeba mít kvalitní vertikutátor. Volit je možné jak elektrické, tak i motorové a aku modely. Nejrozšířenější a nejlevnější jsou elektrické vertikutátory. Nechcete-li za sebou tahat kabel a poslouchat nadměrný hluk, vyplatí se aku varianta.

Trávník po vertikutaci

Trávník po vertikutaci: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Trávník po vertikutaci si také zaslouží péči

Samotnou vertikutací ošetření trávníku nekončí. Po 2 týdnech je zapotřebí doplnit trávníkový substrát a dosít. O výživu travnaté plochy se postará správné hnojení. V neposlední řadě se musí trávník pořádně zalít. Ideální je, když všechno obstará příroda, ale spoléhat se na to nelze.

Vertikutace: Zdroj náhledového obrázku vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *