Tajný trik pro dokonalé kvetení muškátů. Přidejte jim jód

Chcete mít zdravé a bohatě kvetoucí muškáty? V takovém případě se vyplatí přidávat jim do zálivky jeden prvek. Jde o jód, kdy si efektivně působící hnojivo můžete jednoduše sami vyrobit. Co k tomu budete potřebovat a jak jód muškátům co nejlépe dávkovat? To se dozvíte v tomto článku.

Péče o muškáty

Muškáty jsou velmi oblíbenými balkonovými a parapetovými květinami, které kvetou víceméně bez přestání po celé léto. Při dodržení některých jednoduchých zásad, a hlavně při absenci škůdců není na jejich pěstování v zásadě nic složitého. Aby však muškáty lépe prospívaly, je dobré přidávat jim správné hnojivo. To může mimo jiné obsahovat také jeden důležitý stopový prvek, kterým je jód. Kromě toho potřebují také poměrně hodně slunce.

Proč přidávat k muškátům jód?

Stopový prvek jód se vyskytuje ve speciálních přípravcích pro hnojení konkrétně muškátů. Jde o látku, která rostlině pomáhá s lepším kvetením a slouží zároveň jako ochrana před škůdci a nejrůznějšími rostlinnými chorobami. Když to zvládnete a jód i běžné hnojivo budete dávkovat citlivě, odmění se muškáty opravdu bohatým kvetením, které budou závidět lidé z širokého okolí. Pozor ale na přehnojení, a hlavně pokud jsou muškáty již několik sezón ve stejné nádobě, zvažte jejich přesázení do čerstvého substrátu. Podpoříte tím jejich růst, vitalitu a snížíte riziko přílišného zasolení substrátu.

Foto: Pixabay

Vyrobte si vlastní hnojivo s jódem

Výroba vlastního hnojiva pro muškáty s obsahem jódu není nijak složitá. Potřebovat budete ideálně měkkou dešťovou vodu a trochu tekutého jódu, který se dá bez problémů zakoupit v lékárně. Do jednoho litru vody následně přidejte zhruba 1 až 2 kapky jódu a důkladně promíchejte. Hnojivo používejte maximálně jednou za měsíc a to tak, že s ním zalijete substrát u hran květináče či truhlíku, ale nebudete ho doplňovat až těsně ke kořenům, protože při větší koncentraci by mohlo dojít k poškození kořenů.

 

Zdroj: https://www.dumazahrada.cz/clanek/jod-do-muskatu-20220601.html?cx_testId=4&cx_testVariant=cx_1&cx_artPos=0#cxrecs_s a https://hobby.instory.cz/3255-tajemstvi-krasne-kvetouciho-muskatu-staci-doplnovat-jeden-stopovy-prvek.html

Náhledové foto: Pixabay