Smrtelný nepřítel každého zahrádkáře: ptačinec žabinec

ptačinec

S plevelem typu ptačinec žabinec se můžete setkat téměř všude. Tento zelený plevel s drobnými bílými květy poseje vaši zahradu dřív, než stihnete říct švec. Stačí jeden malý kořínek tohoto nevítaného plevele a průšvih může být na světě. Stačí, když zafouká slabý větříček.

Ptačinec žabinec

Spatřit ho může u polních cest, na kompostu, mezi řádky dlaždic, na záhoně, zkrátka všude tam, kam jen dohlédnete. Životaschopnost tohoto nevítaného plevele je až obdivuhodná. Řada zahrádkářů je však z tohoto plevele poněkud nešťastná, plevel roste často právě v místech, kde roste jarní zelenina a ovoce. Ptačinec žabinec je nevítaným hostem proto, že bere rostlinám živiny.

Užitečné rostliny a jejich plody jsou díky tomuto plevelu omezeny i v jejich vlastním růstu. Výhonky plevele jsou často k nepřehlédnutí, dorůstají až do výšky 30 cm, tudíž je i dobře poznáte. Rostlinám příliš nesvědčí, ptačinec žabinec však můžete využít i jiným způsobem.

ptačinec

Foto: Pixabay

Nakrmte papoušky anebo slepice

Mladé jarní listy ptačince žabince jsou nejchutnější, nasbírejte je proto vašim zvířatům, ty si na nich mohou báječně pochutnat. Milují je papoušci, ale nepohrdnou jimi ani slepice nebo hladové husy. Ptačinec žabinec je pro vaši zvěř vhodným zdrojem živin.

Ptačinec žabinec se hodí kromě pokrmu pro zvířata i na váš talíř. Můžete ho přidat i do vašich oblíbených salátů. Kromě toho se bude báječně hodit i při revmatických obtížích. Šťáva ze stonků, která se lisuje nejlépe na konci dubna, má potom močopudné účinky. Kdo trpí na močové cesty, tomu ptačinec žabinec pomůže. Šťávu lze využít i při atopických potížích, pomůže tedy i na vaši pleť.

Kdo potřebuje, využije ptačinec žabinec i na zmírnění příznaků nachlazení. Šťáva z tohoto nevšedního plevele pomůže i na rozpuštění hlenů. Léčivou šťávu vyrobíte přitom velmi snadno. Tři plné hrsti žabince omyjte pod proudem studené vody. V ručním mixéru je zpracujte se třemi lžícemi vody. Po dobu jednoho týdne postačí žabinec užívat třikrát týdně. Vždy naplňte jednu vrchovatou lžičku. Uvidíte koneckonců sami, jak ptačinec žabinec s vašim zdravím rychle zahýbe.

Zdroje informací: https://www.nkz.cz/praxe/ptacinec-zabinec-dohani-zahradkare-k-slzam-jak-se-ho-snadno-zbavit-jeste-si-na-nem-i

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.