Hypotéka

Sháníte pozemky a domy na Moravě? 5 tipů pro správný výběr

Uvažujete o novostavbě nebo nákupu nějakého stávajícího objektu na Moravě? Pokud ano, rozhodně byste si měli promyslet hned několik důležitých aspektů. Nákup takto drahých věcí totiž nelze uspěchat. Jestliže v této oblasti tápete, pak se vám bude jistě hodit našich 5 tipů, jež vám dáme v následujících řádcích.

Máte představu o celkové výměře pozemku?

Určitě si ještě před nákupem vytvořte představu o tom, jak by měl být velký pozemek. Standardně se pro stavbu bungalovu volí pozemky pohybující se okolo 1000 m². Řadové domy bývají k dispozici na parcelách už kolem 500 m². Určitě se podívejte také na to, zdali je pozemek na rovině či ve svahu. Při stavbě právě domů ve svahu je zapotřebí počítat s vyšší investicí do základů.

Jde skutečně o stavební parcelu?

Ač se to mnohým možná nezdá, cenově je mezi stavební parcelou a jiným pozemkem, tradičně ornou půdou, velký rozdíl. Přeměna orné půdy ve stavební parcelu je mnohdy nemožná, když už to jde, zaplatíte nemalé peníze. Ty budete muset zaplatit i při zasíťování pozemku. Mnohé pozemky na prodej v Brně a okolí či jinde na Moravě jsou ale již zasíťovány a vedeny jako stavební parcely.

Ceny domů i pozemků blízko velkoměst jsou vyšší!

S touto skutečností je zapotřebí počítat. Ceny se rovnoměrně zvyšují s tím, jak se blíží centru různých metropolí. Naopak v odlehlejších oblastech jsou pozemky i domy samotné levnější. V dnešní době a dostupnosti měst autem můžete na nákupu ušetřit tak, že zvolíte periferii. Typický je i prodej pozemků v Mikulovicích. Jež nejsou nijak cenově nadsazené.

Jak budete řešit financování?

Tradičně se bere hypotéka. Financovat pozemky lze ale také prostřednictvím úvěru ze stavebního spoření. I tato alternativa může být výhodná, hlavně v případech, kdy už máte něco předem naspořeno.

S realitkou, či bez ní?

Počítejte s tím, že s realitní kanceláří něco přeplatíte, ale budete mít full servis. Vyřeší za vás smlouvy a veškeré formality. V nabídkách mnohých najdete spousty objektů i pozemků. Důkazem je prodej domů v Brně Soběšicích pod kaplí.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *