Sedací souprava jako součást chytré domácnosti

Obývací pokoj je ústředím každého domu nebo bytu a středobodem, kde se setkává rodina a tráví tam hodně času, je sedací souprava. Její výběr proto není radno podceňovat. Nejde jen o barvu nebo velikost, ale i celou řadu zajímavých vychytávek.

Hlavní parametry

Pořízení sedací soupravy není levnou záležitostí a představuje citelný zásah do rodinného rozpočtu. Běžně se dají sehnat v rozmezí od deseti do dvaceti tisíc korun, výjimkou ale není ani trojnásobná částka. Vše ale pochopitelně souvisí s velikostí, možností rozložení, počtem jednotlivých částí – pohovky, křesla, dvojkřesla, podnožky, uložnými prostory, materiálem, konstrukcí, designem, barvou a v neposlední řadě i značkou. U sedací soupravy se to může zdát malicherné, ale výrobce je pro čím dál více lidí důležitý. V interiérech, kde se sází na minimalismus, je zvučné jméno téměř podmínkou.

Bez pravidel to nejde

Sedací souprava by měla splňovat tři základní požadavky, na kterých musí lpět při nákupu všichni.

Na prvním místě je pohodlí. Nejde o to, aby byla pohovka měkká, naopak. Mnohem lepší je tvrdší podložka s dostatečnou podporou a bez míst, kde se člověk propadne o něco níž. Nekvalitní zpracování a příliš poddajná pohovka může z dlouhodobého hlediska způsobit hrbení, problémy se zády a bolesti bederní páteře, nohou a hlavy.

Foto: Pixabay

Za druhé je třeba zvolit správnou velikost. Kolem sedací soupravy by měl být v obývacím pokoji dostatek prostoru, neměla by zabírat většinu obytné plochy ani se krýt s nábytkem nebo jiným vybavením místnosti. Zároveň by ale měla disponovat místem pro každého člena rodiny.

Ani třetí podmínka nestojí stranou. Jde o materiál. Ten by měl být na jednu stranu příjemný na dotek, na druhou dostatečně pevný a odolný vůči oděru. Máte-li doma malé děti nebo domácí mazlíčky, je lepší se světlých odstínů, kožešin nebo kůže dočasně vzdát.

Něco navíc

Sedací soupravy ale mohou nabídnout mnohem víc. Co třeba na straně zabudované police na knihy výsuvný stolek, úložný prostor na misky a sklenice nebo rovnou lednička, díky které nemusíte při sledování televize a lenošení vstávat a jít pro džus nebo pivo do kuchyně? Svoje místo v chytré domácnosti má i USB port pro dostupnější nabíjení telefonu, tabletu nebo notebooku a dětské chůvičky, vyhřívaná sedadla a zabudovaný audiosystém. Fantazii se meze nekladou a je-li sedací souprava u vás doma středem všeho dění, je třeba dotáhnout ji k dokonalosti.

Zdroje info: xxxlutz.cz, interesto.cz, m.magazinplus.cz, vlastní zkušenost autora

Foto: Pixabay