Rekonstrukce koupelny: Kdy je nutné stavební povolení

koupelna

Získali jste bydlení, kde je potřeba větší zásah rekonstrukce, a to včetně koupelny? Nebo volá vaše stávající koupelna po razantní úpravě? Než se pustíte do rekonstrukce či výstavby, tak vám prozradíme, kdy je nutné mít stavební povolení.

Stane se, že získáte byt či dům, který potřebuje rekonstrukci. Nebo zkrátka se rozhodnete, že je třeba vaši koupelnu inovovat. Jenže není rekonstrukce jako rekonstrukce. Abyste v tom zápalu pro věc a nadšení, že konečně proměníte vaši koupelnu podle svých představ, neudělali zásadní chybu v rámci získání potřebného stavebního povolení. Jsou stavební zásahy, které můžete provést, aniž byste to museli hlásit. Pak jsou stavební úpravy, které vyžadují, abyste měli stavební povolení.

Kdy je zapotřebí stavební povolení

Stavební povolení budete potřebovat vždy, pokud se jedná o změnu dispozice, nebo zatížení. V případě rekonstrukce vaší koupelny se bude povolení týkat bourání původního bytového jádra, výstavby nového, bourání stropů, příček, při změně druhu vytápění. Jsou i činnosti v rámci úpravy, rekonstrukce, které je třeba z hlediska povolení posuzovat individuálně. U stavebního povolení se také posuzuje, zda je projekt v souladu s obecnými požadavky na výstavbu. Pokud bude rekonstrukci koupelny provádět firma nebo řemeslník, nezapomeňte na všechny náležitosti smlouvy o dílonáležitosti smlouvy o dílo. Předejdete tím nepříjemnostem při možné reklamaci.

Jak je to s umakartovým jádrem

Pokud jste vlastníkem bytu a budete v rámci rekonstrukce měnit umakartové desky za cihly, může tímto dojít k narušení pevnostního poměru domu. V tomto případě je zapotřebí mít stavební povolení. Stavební úřad bude požadovat statistické posouzení z důvodu zatížení stropních konstrukcí, které nebyly při výstavbě na tuto změnu vybudovány. Úřad také bude požadovat projektovou dokumentaci zpracovanou kompetentní osobou.

moderní koupelna

Foto: Pixabay

Nejen povolení, ale i ohleduplnost je třeba

Získání stavebního povolení je sice nezbytné, ale je dobré myslet i na ohleduplnost. Je zapotřebí respektovat domovní řád, případně mít potřebné souhlasy sousedů pro vydání stavebního povolení. Při rekonstrukci je nutné dodržovat noční klid, který je v obci stanovený. Za porušení vás může čekat nemalá pokuta. Být ohleduplní k okolí nejen v rámci možné pokuty, ale ohledně dobrých sousedských vztahů, se rozhodně vyplatí.

Zdroj: levna-koupelna.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay