Rajčata můžete pěstovat i v interiéru. Zde je návod, jak na to

Rajčata

Rajčata jsou velmi oblíbeným druhem zeleniny. Šťastný je člověk, který může svá rajčata předpěstovat doma a poté je přesadit na venkovní záhon nebo balkon, kde jim dostatek energie poskytne sluníčko. Přímé sluneční záření je zárukou úspěšné sklizně. Avšak poradit si můžete i bez záhonu nebo dokonce slunečního záření. Existují způsoby, jak si můžete vypěstovat vlastní rajčátka v interiéru.

Počítejte s nižší sklizní

Rajčata, která budete pěstovat uvnitř, se nikdy nemohou rovnat sklizni, kterou byste získali ze stejné rostlinky, kterou byste vysadili ven. Můžete se ale pokusit napodobit co nejvíce podmínky, které rajčata vyžadují. To znamená sluneční světlo déle než 6 hodin denně a dostatek vzdušnosti. Rajčata jsou totiž náchylná na tvorbu plísní, takže je zapotřebí, aby kolem nich cirkuloval vzduch. Dejte si ale pozor na průvan.

Sazenice rajčat

Sazenice rajčat: Foto Pixabay

Dostatečné množství světla

Aby rostliny správně rostly, potřebují 6 až 8 hodin slunečního světla denně. Protože ale sluneční záření není tak silné, když svítí přes okenní tabulky, bude potřebná doba delší (asi 10 hodin). Alternativou je použití speciálního pěstebního světla, díky kterému můžete pěstovat rajčata také v zimě či kdykoli jindy v průběhu roku. Světlo je nejdůležitější v raných fázích růstu.

Vhodná teplota

Minimální teplota, při které porostou rajčata, je 15,5 °C. Ideální teplota je ale ještě o něco vyšší, činí asi 26 °C. Dejte si pozor. Pokud budete své rostliny pěstovat v interiéru, měli byste hlídat teplotu u okenních tabulek a ne se řídit průměrnou teplotou v místnosti. Někdy se totiž může stát, že teplota rapidně poklesne právě u okenních parapetů, kdežto ve zbytku místnosti to zaznamenáte za delší dobu.

Rajčata

Rajčata: Foto Pixabay

Dostatek živin v půdě

Vzhledem k tomu, že substrát v nádobách rychleji vysychá, budete svá rajčata muset zalévat častěji. A to může způsobit předčasné vyplavení živin z půdy. Proto je zapotřebí pravidelné přihnojování rajčat. Skvělou volbou je speciální hnojivo určené právě na rajčata.

Zdroje info:

https://www.tomatobible.com/grow-tomatoes-indoors/

https://prazsky.denik.cz/zahradkareni/zahradniceni-bez-pudy-21220627.html

Rajčata: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.