Rady, jak správně vybrat solární panely na rodinný dům

V rámci energetických úspor je stále více na místě uvažovat o moderních řešeních, které s tím mohou pomoci. Není se tak čemu divit, že je v poslední době velký zájem o tepelná čerpadla či například solární panely. A jak takové solární panely na rodinný dům nejlépe vybrat? To se dozvíte přímo v tomto článku.

Podle účinnosti

Při výběru solárního panelu bývá u konkrétního řešení uvedena účinnost. Samozřejmě platí, že čím vyšší hodnota, tím lepší. Účinnost totiž udává, kolik slunečního světla dokáže solární panel úspěšně převést na elektrickou energii. V dnešní době se hodnoty pohybují v různých číslech, ale za dobrý standard se dá považovat rozmezí účinnosti 15 až 22 %.

Nejvýhodnější cena za watt

Kromě toho je dobré sledovat, na kolik vychází cena ze jeden watt. To funguje tak, že pořizovací cenu panelu vydělíte výkonem. Zjistíte tak, na kolik vychází jeden watt energie, z čehož si můžete udělat i hrubý výpočet toho, za jak dlouhou dobu se vám investice do solárních panelů vrátí. S dnešními cenami elektřiny to jistě nebude dlouhá doba.

Technologie

U solárních panelů je možné rozlišovat několik druhů podle toho, jaká technologie je použitá. Nejlepší, ale dražší variantou jsou monokrystalické panely, jejich efektivnost je nejvyšší. V dobrým poměrem ceny a výkonu vychází polykrystalické panely. Velkou odolnost a možnost produkce energie i bez dokonalých světelných podmínek nabídnou amorfní panely, jejichž cena je však opět vyšší. Záleží i na tom, kolik panelů a o jakých rozměrech využijete pro konkrétní rodinný dům.

Foto: Pixabay

Poskytovaná záruka

Při výběru ideálního solárního panelu se snažte volit ověřenou společnost s historií. V rámci záruky je navíc většinou platné rozdělení, kdy dostanete záruku na výrobek a následně i záruku na výkon. Běžně se uvádí, že by solární panel měl i po 30 letech vyprodukovat nejméně 80 % z původně uváděného výkonu.

Zdroj: https://ecoprodukt.cz/blog/poradna-6/jak-si-vybrat-solarni-panel-na-rodinny-dum-26 a https://www.dtest.cz/clanek-6991/jak-vybrat-fotovoltaicke-panely

Náhledové foto: Pixabay