Program Nová Zelená Úsporám Light nabízí až 150 000 na nová okna

V dnešní době téměř každý přemýšlí, jak ušetřit náklady na bydlení a energie. Jedním z osvědčených dlouhodobých řešení je výměna starých a netěsnících oken za nová. Dotační program Nová Zelená Úsporám Light nyní nabízí pomocnou ruku při financování výměny oken i nízkopříjmovým domácnostem – seniorům pobírajícím starobní důchod, osobám, které čerpají příspěvek na bydlení nebo invalidním důchodcům. A to až do výše 150 000 Kč.

Proč využít dotaci na nová okna? 

Dotaci NZÚ Light je možné využít na různé stavební úpravy – zateplení střechy, stropu, podlahy nebo fasády. Nebo právě na výměnu oken a dveří. Proč si vybrat zrovna nová okna?

Výměnou oken za nová můžete dlouhodobě šetřit až 30 % energie na vytápění. Je to v zásadě nejrychlejší řešení, které lze zvládnout za pár týdnů a efekt ucítíte hned v podobě tepelného komfortu. Lepší tepelná izolace okna, která zabraňuje úniku tepla a snižuje tak nároky na vytápění budovy. Topit je poté možno kratší dobu a také na nižší teplotu, protože okna udržují v místnostech optimální tepelný komfort. 

S dotací si je můžete pořídit v závislosti na konkrétních podmínkách prakticky zdarma,čerpat totiž můžete až 150 000 Kččerpat totiž můžete až 150 000 Kč (12 000 Kč na jednu okenní výplň). S nulovou investicí tedy můžete začít šetřit okamžitě po nainstalování nových oken, což aktuálně trvá okolo 6 týdnů. Vyměnit za nová můžete i střešní okna nebo balkonové dveře. 

Obdobně lze dotaci použít i na výměnu vchodových dveřívýměnu vchodových dveří. Pokud tedy nová okna nepotřebujete, můžete si vybrat tuto variantu. V případě čerpání na vchodové dveře, můžete získat až 18 000 Kč na jedny dveře, maximální částka, kterou můžete na výměnu oken a dveří získat je 150 000 Kč. 

Okno

Foto: Pixabay

Podmínky čerpání dotace Nová Zelená Úsporám Light 

Pro čerpání dotace je potřeba dodržet podmínky:

  • Čerpat dotaci může osoba, která je vlastníkem nebo spoluvlastníkem budovy, a to déle než od 12.9. 2022.
  • Žadatelem musí být osoba, která pobírá starobní nebo invalidní důchod 3. stupně nebo čerpá příspěvek na bydlení. 

Podávat žádosti lze až do 31. 8. 2024 (tento termín může být změněn vzhledem k aktuálnímu stavu počtu žádostí).  

Jak postupovat při žádosti? 

  • Vyplňte online žádost 
  • Pořiďte fotodokumentaci stávajících oken k výměně. 
  • Doložte odborný posudek navrhovaného řešení.
  • Doložte doklady potvrzující pobírání důchodů nebo příspěvku na bydlení a vlastnictví bankovního účtu.

S celým procesem žádosti a realizace vám mohou zdarma pomoci poradci (https://novazelenausporam.cz/poradenstvi-pro-nzu-lighthttps://novazelenausporam.cz/poradenstvi-pro-nzu-light). Poradenství a pomoc s celým procesem nabízí také přímo firmy, které výměny oken realizují (např. přední česká společnost Vekrapřední česká společnost Vekra).

Zdroje info: novazelenausporam.cz, otherm.cz, vekra.cz

Náhledové foto: www.svet-oken.cz

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.