Proč je třeba dbát na stav fasády a jak jí udržovat

fasáda

Opláštění domu je vizitkou každého majitele domu. Fasádu je ale nutné udržovat v dobrém stavu nejen z estetických a hygienických důvodů, ale i pro udržení správné tepelné a izolační vrstvy domu. Na samém povrchu je třeba zbavit se hlavně přebytečných mikroorganismů.

Čistíme fasádu

Fasádu domu je nutné udržovat kolem domu hlavně v období, kdy se příroda probouzí do jarního slunečního svitu. Stopy od sedavých vlaštovek nemusí působit na první dojem úplně dobře. Fasádu je třeba vyčistit nejen od výkalů, ale i prachu a nečistot jako je například mech, nebo usazené bláto od deště. Jak na to?

Tam, kam slunce nepřichází, počítejte s větší náchylností na množení plísní i zelených řas. Houby i řasy na povrchu fasády také často cizopasí. Udržení fasády domu nebývá jednoduchý úkol, vždy je potřeba hledat příčinu, proč nečistoty na fasádách vznikly.

fasáda

Foto: Pixabay

Na co při čištění nezapomenout

Fasádu zbavte zprvu hrubých nečistot. Na pomoc si vezměte nejlépe vysokotlaký čistič nebo hrubý kartáč. Na místa, která jsou nejvíce zasažena, naneste sanační nátěr a nechte ho působit vždy dostatečně dlouhou dobu. Použít můžete jak štětec, tak i váleček.

Fasádu vždy omyjte pod proudem čisté vody a nechte ji důkladně vyschnout. Po vyschnutí zhodnoťte stav fasády. Pokud jste fasádu nenatírali dobrých deset nebo patnáct let, je čas na její nový nátěr.

Pro lepší přilnavost nátěru použijte zprvu penetrační nátěr. Jedině tak vám bude barva na fasádě lépe držet a nebude se olupovat. Dbejte vždy i na to, aby nátěr dobře kryl, co nejméně se špinil a v nejlepším případě i odpuzoval dobře vodu.

Zdroje informací: https://www.izomat.cz/jak-vycistit-spinavou-fasadu-a-prodlouzit-ji-zivotnost/

https://www.jaktak.cz/jak-umyt-fasadu-domu.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.