Příprava na Velikonoce aneb jaké zvyky se vážou k jednotlivým dnům

velikonoce

Velikonoce jsou oslavou konce zimy, symbolem jara a probouzení přírody do krásných svěžích barev a plné plodnosti. Křesťanský pohled potom přidává další rozměr. S oběma těmito pohledy jsou spojené mnohé zvyky, které byly pro naše předky samozřejmou a nedílnou součástí tohoto ročního období. Pokud chcete prožít skutečně tradiční Velikonoce, není od věci se s těmito zvyky seznámit.

Velikonoce a my

Většina z nás má Velikonoce spojené především se spoustou barevných vajec, pečením beránka s pěknou barevnou mašlí a neodmyslitelně k nim patří i ručně pletená pomlázka se kterou chodí koledníci po vsi. To ale není vše, v každý den Velikonoc se dodržovaly a někde stále dodržují i další zvyklosti.

Škaredá středa

Den označovaný jako Škaredá středa symbolizuje čas, kdy každá hospodyně uklízí svou světnici a vpouští do domu světlo a jarní svěžest. Je tedy ideální začít právě v tento den finální přípravy na svátky, úklid apod.

Vajíčka

Foto: Pixabay

Zelený čtvrtek

Na zelený čtvrtek nesmí chybět na vaší tabuli zelené pokrmy, které jsou ideální pro posílení organismu. Pro zdraví a vitalitu je ale vhodná i studená sprcha, nebraňte se ani jí.

Velký pátek

Jedná se o den, kdy byl podle Bible ukřižován Ježíš Kristus. V dnešní době pro mnohé z nás svátky začínají, neboť je to den pracovního volna. Podle tradice by se měl dodržovat půst a podle pověsti se snadno hledají poklady. Tak vyrazte místo oběda někam do přírody, třeba najdete poklad.

Bílá sobota

Bílá sobota byla dnem, kdy se barvila vajíčka a dům se vystrojoval velikonoční výzdobou. Tak se do toho pusťte také, barvení vajíček si užije celá rodina.

Velikonoční neděle

Velikonoční neděle je dnem hojnosti, na oslavě nesmí chybět pečený mazanec, beránek ani barevná vajíčka. Páteční půst je už jen vzpomínkou a v tento den se již nemusíte nijak omezovat.

Velikonoční pondělí

Se zvyky na Velikonoční pondělí nikdo asi pomáhat nepotřebuje. V tento den se ulicemi rozlétnou chlapci s pomlázkami, kteří koledují od domu k domu. V některých oblastech se potom koledníci polévají vodou pro zdraví a sílu.

Nezapomínejme ale ani na nové zvyky. Velikonoce patří k těm svátkům, na které se vždy těší především děti. Na ně často čeká „zajíček“ s bohatou nadílkou za okny. Jsou to většinou drobné čokoládové pamlsky ve tvaru vejce, zajíčka nebo beránka. Tak ať se dočkají i letos.

Zdroj informací: https://www.maminka.cz/clanek/velikonoce-velikonoce-2022-tradice-zvyky-velikonocni-recepty-peceni-beranek-kraslice-barveni-vajicek

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.