Při nákupu dřeva si dejte pozor, prodává se často mokré

dřevo

Se stále rostoucími cenami za energie stoupají ceny snad všech ostatních produktů. Připlácíme si tak nejen za potraviny nebo spotřební věci, ale logicky i za komodity, které lze využít jako náhradu za zmíněné energie, jako je například dřevo na otop. Při jeho nákupu je ale třeba mít se na pozoru.

Příprava na zimu

Příprava na zimu bude, co se dřeva týká, kvůli šetření za vytápění letos složitější. Lidé totiž narychlo shání možnosti, jak své domy vytopit, a často si proto pořizují kamna, které spalují dřevo. Mnohdy se přitom jedná o opravdu unikátní retro kousky, kterými topila snad ještě možná generace našich prababiček.

Kominíci mají proto letos se zprovozňováním nově instalovaných kamen a komínů více než dostatek práce. Upozorňují však na to, že dřevo do kamen musí být důkladně a dlouhodobě sušené. Na trhu se přitom prodává ve velkém objemu dřevo často ještě mokré. Jedno poleno tak váží díky objemu velkého množství vody i několik kilogramů.

Nejenom, že špatně hoří a člověk navíc platí podstatnou část ceny za vodu, ale mnohdy způsobí při topení nemalé potíže. V mnoha případech potom pro jejich řešení nezbývá než volat hasiče.

dřevo

Foto: Pixabay

Požár z mokrého dřeva?

Voda, která je obsažena v polenech, se snadno dostane se spalinami do prostoru komínu, kde se usazuje v podobě dehtu. A odtud je jen kousek k velkému riziku vzniku požáru, který může vyústit – obzvláště při špatně fungujícímu komínu – v pohromu. Hrozí velké riziko požáru, který se rozhodně nedá uhasit nijak jinak než s pomocí hasičského sboru.

Myslete proto při nákupu dřeva na možná rizika, které jsou s topení nedostatečně usušeným dřevem často spojena. Dřevo na otop do kamen je potřeba sušit alespoň dva roky předem. Jednotlivá polena je nutné nechat důkladně prosušit pod pergolou, kde je sucho a dobrý přístup vzduchu. Jedině tak můžete topit dřevem bez komplikací a možných rizik vzniku požáru, který vzniká nejčastěji při odpaření nadměrného množství vody do prostoru kamen.

Zdroje informací: https://www.denik.cz/ekonomika/kominici-varuji-pred-letosnim-drevem-20230930.html

https://www.fondik.cz/clanky/palivove-drevo-cena

 Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.