Přejděte na topení pevnými palivy a zjistěte, jak sehnat levné dřevo

V dnešní době, když jsou energie opravdu drahé, přechází mnoho lidí zpátky na topení pevnými palivy. A tady relativně nejlevněji tradičně vychází dřevo. Když budete vědět, jak ho sehnat opravdu levně, můžete za celoroční vytápění ušetřit peníze v porovnání s využitím plynu či elektřiny. A to jsou částky, které se v rodinném rozpočtu rozhodně neztratí. S extra horentními sumami počítat nelze. Prodejci totiž už v důsledku zdražování pohonných hmot a jiných surovin jdou s cenu tvrdého dřeva klidně i na 1300 korun za kubík. Přesto něco ušetřit můžete.

Pozor na to, aby bylo dřevo vhodné pro topení

Ne každé dřevo je vyložené vhodné pro topení. Do kotle nepatří staré palety, dřevotříska, překližka či jiné chemicky upravované dřevo. Naopak ideální volbou je přírodní dřevo v podobě menších špalíčků, ale i dřevěných pelet, které nabídnou snadné dávkování u automatických kotlů. Pokud chcete ušetřit, můžete si koupit volně ložené dřevo ve větších kusech a následně si ho naporcovat na odpovídající velikost.

Způsoby, jak sehnat levné dřevo

I když se rozhodnete pro klasický nákup dřeva na topení, jde o jednu z aktuálně nejlevnějších možností. A pokud budete chtít ještě více ušetřit, můžete využít samotěžbu po domluvě se správcem místního lesa či majitelem pozemku. Připravte se ale na to, že jde o metodu pracnou a dřevo musíte dostat až k sobě na pozemek. Druhou variantou je sběr suchého klestí popadaného na zemi. To je možné odnést z lesa bezplatně, ale maximální průměr větvě nesmí přesáhnout 7 centimetrů. Pro doplnění topného materiálu však jde o dobrý tip hlavně v okamžiku, kdy máte poblíž lesík.

Nezapomeňte na správné skladování

Aby mohlo dřevo dobře hořet, musí být dostatečně vysušené. A to je potřeba podpořit i správným skladováním. Většinou není problém zařídit si místo ve sklepě, nebo umístit dřevo do zakrytého přístřešku. Při větším zásobení můžete využít i provizorní metody překrytí narovnaného dřeva zatíženou plachtou. Pozor si dávejte na případné navlhnutí ze strany. V takovém případě je nutné dřevo nejdříve alespoň mírně usušit například vyrovnáním vedle kamen.

Zdroj: ireceptar.cz, https://www.idnes.cz/hobby/domov/topeni-drevem-cena-skladovani-vlhkost.A200922_083919_hobby-domov_bma

Náhledové foto: Pixabay