Praktický návod na uklizení a správnou údržbu zahradního nábytku

Pokud jste ještě nestihli pečlivě uklidit zahradní nábytek, je opravdu nejvyšší čas. Rozhodně se však vyplatí věnovat pár minut jeho údržbě ještě před samotným skladováním. Podívejte se, co všechno je potřeba pro správnou údržbu zahradního nábytku a jak si s celým zazimováním co nejlépe poradit.

Časově nenáročná údržba zahradního nábytku

Pokud si chcete pravidelnou údržbu zahradního nábytku maximálně zjednodušit, je důležité přemýšlet takto již při samotném výběru vhodného materiálu. Nízké nároky na údržbu má plast či umělý ratan. To je však zpravidla vykoupeno i menší životností. Dále není žádná větší údržba potřeba u kovového zahradního nábytku, který i velmi dlouho vydrží. U oblíbeného dřevěného nábytku se připravte na možná trochu komplikovanější údržbu, ale odměnou vám bude krásné vybavení, které dlouho vydrží. I tady však údržba nezabere nijak dramaticky velké množství času.

Důkladné očištění

Vždy před uklizením nábytku věnujte pár minut jeho důkladnému očištění. Odstraňte hrubé nečistoty, ale i případný prach, který se časti usazuje v malých spárách. Čím důkladněji nábytek vyčistíte, tím lépe, protože to nebudete muset řešit následující jaro, kdy bude stačit zahradní nábytek pouze vytáhnout ze sklepa, garáže, zahradního domku a podobně a rovnou používat. Víceméně u všech materiálů je pro ošetření vhodné zvolit spíše šetrnější přípravky, jako jemná mýdlová voda a podobně. Pozor hlavně na abrazivní přípravky, které by mohly povrch nábytku poškrábat.

Foto: Pixabay

Aplikace ošetřujícího prostředku

Jakmile bude zahradní nábytek čistý a důkladně zbavený prachu, přichází na řadu aplikace vhodného přípravku pro ošetření a vyživení daného materiálu. Platí to především pro dřevěný nábytek. Zde musíte nejdříve vzít v úvahu, jestli je dřevo nějakým způsobem povrchově ošetřeno. Pokud je nábytek voskovaný a lakovaný, není tak často potřeba žádné další ošetření. U surového dřeva však počítejte s potřebou pravidelného olejování a to po sezóně a klidně ještě před sezónou.

Zdroj: https://hobby.blesk.cz/clanek/hobby-zahrada/496395/udrzba-zahradniho-nabytku-prilis-casu-nezabere.html a https://www.strefa.cz/jak-osetrit-dreveny-zahradni-nabytek-aby-dlouho-vydrzel-p97046/

Náhledové foto: Pixabay