Praktické rady, jak účinně uklízet a zorganizovat dům

Udržovat čistotu a pořádek v domě je běžnou součástí každého života. Není to vždy jednoduché, ale existují způsoby, jak uklízení zefektivnit. Tento článek přináší několik praktických rad, jak si udržet domácnost v pořádku a čistotě bez velkého úsilí a času.

Pravidelný úklid a organizace

Pravidelnost je jedním z klíčů k úspěchu při úklidu a organizování domu. Vytvořte si časový rámec a přehled, kdy budete uklízet. Organizaci a úklid si naplánujte mezi své povinnosti, případně úkoly rozdělte mezi další členy rodiny. Díky pravidelnosti nebude úklid tak náročný, protože se špína a nepořádek nestihne nahromadit. Ve výsledku to tak zabere méně času v porovnání s větším úklidem, který si necháte až za delší dobu. Zároveň se pokaždé snažte dodržovat zlaté pravidlo, že nejdříve uklízejte vrchní police a místa a až postupně se přesouvejte směrem dolů, kdy úklid zakončíte vyluxováním a vytřením podlahy.

Hloubková organizace pěkně postupně

K uklízení a organizaci domácnosti je důležité nastavit si realistické cíle. Platí to především pro větší rovnání, organizaci věcí ve skříních a podobně. Tento hloubkový úklid a důkladná organizace úložných prostor vyžaduje trochu více času, takže je dobré rozvrhnout si jednotlivé místnosti a postupovat popořadě. Uspořádejte nádobí do skříní, zbavte se zbytečných věcí a zajistěte, aby všechny položky byly na svém místě. Tím můžete ušetřit čas a úsilí při hledání věcí.

Foto: Unsplash

Praktické vychytávky pro úklid a rovnání věcí

Pro snazší úklid a organizaci věcí si pořiďte nejenom dostatek dobře rozdělených skříní, ale vylepšete je například o přídavné zásuvky, organizéry na poličky a podobně. Získáte tím více místa a lepší příležitost pro roztřídění všeho možného. K samotnému úklidu si přizvěte nejrůznější chytré vychytávky a pomůcky, díky kterým celý proces urychlíte a usnadníte. Populární robotické vysavače zastanou hodně práce při údržbě podlahy a s množstvím prachu může zatočit i kvalitní čistička vzduchu.

Zdroj: https://www.bhg.com/homekeeping/house-cleaning/tips/how-to-deep-clean-your-house/ a https://www.nytimes.com/guides/smarterliving/how-to-clean

Náhledové foto: Unsplash