Pokojovka

Pokojové rostliny a jejich výhody

Pokojové květiny jsou určitě hezké a asi jde i o primární důvod, proč se tak hojně v našich obydlích nachází. Dnes se však podíváme na další výhody jejich přítomnosti v domě či bytě. Nejde totiž jen o statické dekorace. Mnohdy s interiérem doslova žijí, a my se dnes podíváme, jak přesně nám mohou pomoci. Pojďme na to.

Škodlivé látky ve vzduchu

Doma, ale i třeba v kanceláři, nám mohou rostliny pomoci například s klimatizovaným vzduchem. Tyto klimatizované prostory mají nízkou vlhkost, což může dávat zabrat našemu organismu. Dále se v uzavřených prostorách objevují škodlivé látky. Jejich producentů je mnoho. Tak například tiskárny a kopírky, monitory počítače nebo televize. Poslední zmíněné pak může produkovat i takové látky jako benzen. Právě přítomnost pokojových rostlin situaci výrazně řeší. Nejen, že zvlhčují vzduch, ale i absorbují škodlivé látky, a tak ovzduší čistí.

Odbourání benzenu

Právě zmíněný benzen může být v uzavřených prostorách problém. Je produkován elektronikou a má neblahý efekt na lidské tělo. Může dráždit kůži a způsobovat mutagenakarcinogen. Dobré tedy je říci si, které konkrétní rostliny platí za velké bojovníky proti této škodlivé látce. Využijte třeba břečťan popínavý, dračinec, listopadku, gerbery nebo například lopatovec.

Další výhody

Rostliny mají však ještě další funkce. Prokazatelně například odbourávají podrážděnost očí, snižují vyčerpání a zlepšují náladu. Pokud tedy například v pracovně nebo kanceláři trávíte hodně času, určitě není od věci dát si do prostor nějakou tu pokojovou rostlinu. A čte-li text nějaký vedoucí pracovník, který chce zvýšit výkon podřízených, určitě musíme zmínit, že rostliny na pracovišti motivují zaměstnance k lepším výkonům. Zejména pokud používají počítače. Takto ozdobené pracoviště nemůže konkurovat holým stěnám a prázdným prostorům.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *