Péče o vánoční strom, aby co nejdéle vydržel

Vánoční stromek

Vánoce jsou již za rohem, a proto bude i naše dnešní téma vánoční. Řeč bude totiž o stromcích. Jak se o ně starat, aby vám vydržel ještě dlouho po Štědrém dni? Na to se dnes společně zaměříme. Tak pojďme na to!

Výběr stromku

Již výběr daného kusu je z hlediska jeho životnosti velmi důležitý. Pokud si prohlížíte u obchodníka jednotlivé vánoční stromky, které vám nabízí, určitě se nezaměřte jen na estetiku. Stejně tak jako na jeho vzhled se dívejte také na jeho kondici. Tu poznáte například podle větví. Nesmí být poničené ani vypadat nezdravě. Pokud vám bude stromeček opadat již na trhu, zcela určitě není úplně v pořádku a může být problém, aby vydržel delší dobu v místnosti. Stejně tak může životnost snižovat zacházení se stromkem během transportu. I to lze pozorovat na vzhledu stromku. Nejprodávanějším stromkem u nás je jedle kavkazská. Dováží se k nám z Dánska a je pěstovaná ekologicky. Je také nejzdravější.
Vánoční stromek

Vánoční stromek: Foto Pixabay

Péče o stromky

Pokud jste již koupili stromek domů, další přirozenou otázkou je, jak se o něj starat. Ideálně tak, aby vám vydržel co nejdéle. Předtím než bude umístěn do místnosti, což se zpravidla dělá až bezprostředně před Štědrým dnem, je třeba jej umístit do tmavšího a chladného prostředí. Ideální na to jsou garáže nebo sklepy. To samo o sobě však samozřejmě nestačí. Dále musíte vánoční stromek položit do vody, ve které bude stát. Lepší je vody více než méně. Proto se nebojte umístit stromeček tak, že nebude vadit ani hladina u spodních větví stromku. Dále je důležité, aby nebyl stromek na slunci ani u topení. Až přijde čas na instalaci stromku do místnosti, použijte stojánky se zásobou vodu. Tuto vodu pak pravidelně doplňujte.

Nákup? Raději dříve

Pokud nemáte možnost umístit stromeček do chladného a tmavého prostředí, spíše jej kupte až před Štědrým dnem. Nemělo by to být však pravidlo platné pro všechny. Obecně je lepší kupovat stromek dříve. Například letos je situace na trhu se stromky složitější kvůli pandemii koronaviru. Obchodníci totiž kvůli čerstvosti smlouvají dodávky po částech, tak aby na každé období bylo vždy čerstvé zboží. I letos jsou tyto etapové dodávky nasmlouvány. Dnes však, více než kdy jindy, je možné, že se dodávky zdrží. Proto je určitě lepší řešit nákup vánočního stromu s předstihem.

Určitě je třeba myslet předem i na nákup vánočních dárků. Vždyť ty mohou být schované ve skříni už několik týdnů před Vánoci. Ideální je si předem přečíst zajímavé recenze vánočních dárkůzajímavé recenze vánočních dárků a pak se v klidu rozhodnout.

Vánoční stromek: Náhledové foto Pixabay

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.