Péče o starý obraz aneb Jak navrátit do zašlé malby světlo

obraz

Obrazy jsou hodnotnou dekorací v interiéru. Avšak na obrazech na zdi ulpívá spousta prachu a tato hodnotná díla podléhají času a mnohdy působí zanedbaně. Poradíme vám, jak se starat o obrazy a navrátit do zašlé malby opět světlo.

Péče o staré obrazy

Na čištění použijte velmi čistou prachovku, jemný kartáček či štětec. Rozhodně se nedoporučuje mýdlová voda nebo guma. Osvědčeným přírodním prostředkem je cibule. Rozkrojená cibule rozjasní obraz. Stačí půlka cibule a jemným pohybem, proužek za proužkem olejomalbu stírat. I když se jedná o osvědčený způsob, tak je dobré znát techniku malby obrazu a poradit se s odborníkem. Cibule je vhodná i na silné nečistoty na obrazu.

Kresby, akvarely a reprodukce

Pokud vám zdobí interiér, tak v rámci péče zapomeňte na vodu. Prach z povrchu odstraňte obyčejnou jemnou prachovkou. Obecně platí, že kresby by jako pastely, fotografie i grafiky měly být před prachem chráněny sklem a rubová strana obrazu by měla být v rámu pořádně zalepena.

Na čištění lze využít i babskou radu v podobě kuličky chlebového těsta. Z chleba utvořte kuličku nebo váleček a krouživými pohyby jemně čistěte zašlá místa. Na obraze mohou zůstat kousky těsta s nabalenými nečistotami, které přitahují vlhkost. Z tohoto důvodu je sejmete pomocí štětečku s balonkem, který se používá na čištění optiky.

chleba

Foto: Pixabay

Péče o rámy a sklo

Zejména v domě, kde je vyšší vlhkost stěn, je třeba pamatovat na cirkulaci vzduchu. Na zadní stranu obrazu je dobré nalepit kousky korku. Díky tomu bude za obrazem proudit vzduch a nebude se na něm kondenzovat vodní pára.

Pokud máte obraz se zlaceným rámem, tak ten potřete vlažným odvarem z cibule a poté vytřete dosucha. Dřevěný rám stačí, když otřete hadříkem namočeným ve vodě se saponátem. Poté ho zakonzervujte leštěnkou na nábytek. Sklo je vhodné čistit horkou vodou, ideálně destilovanou, která nezanechává skvrny. Do vody můžete dát pár kapek octa, je to kvůli lesku.

Zdroj: napady-navody.cz, ireceptar.cz

Náhledové foto: Pixabay