Originální využití čaje: Výborný čisticí prostředek na okna i podlahu

čaj

Čaj není jen zdravým nápojem, který si můžete dopřát v průběhu dne. Nabízí mnohem širší využití. Jak ho využít v domácnosti při úklidu?

Zelený čaj někteří pijí místo kávy na podporu energie. Někdo dává přednost zase černému, který má také své benefity. Nicméně čaj můžete efektivně využít nejen ke konzumaci. Jak? Prozradíme vám, jak mít díky obyčejnému čaji doma čisto a lesklé podlahy. K tomu je skvělou složkou do kompostu.

Dezinfekční prostředek na úklid

Stačí smíchat zelený čaj s octem a vodou. Získáte účinný přírodní dezinfekční prostředek neboli postřik, se kterým můžete vyčistit povrchy v kuchyni i koupelně. Rovněž tento domácí prostředek je vhodný použít k odmaštění nádobí i sporáku.

Černý čaj pro zářivou a lesklou podlahu

Černý čaj je skvělým pomocníkem na udržení čisté a lesklé podlahy. Je vhodný i na dřevěnou podlahu. Jeho třísloviny pomůžou navrátit lesk a podlaze dodají krásný vzhled. Jen pozor na světlé dřevo, které by mohl černý čaj obarvit. Pokud však máte podlahu lakovanou, můžete se s chutí pustit do vytírání. Čajem můžete rovněž umýt i dlažbu a kachličky. Budou se pěkně lesknout. Postačí vám 5 sáčků čaje povařit v ½ litru vody, nechat pak ještě 10 minut louhovat a poté zředit se 2 litry vody.

šálek čaje

Foto: Pixabay

Čistá okna a zrcadla

Čaj poslouží i pro leštění oken či zrcadel. Je to snadné, rychlé a účinné. Stačí uvařit silný čaj, přelít ho do lahve s rozprašovačem. Okna či zrcadlo umyjte a pak na něj nastříkejte z rozprašovače čaj a utřete čistým hadříkem z mikrovlákna.

Použité čajové sáčky do květináče

Využít můžete i použité čajové sáčky. Ty umístěte nad drenážní otvory v květináči. Kromě přínosného obohacení půdy o živiny zároveň pomohou udržet vlhko. Stejně tak můžete hnojit nasušenými čajovými lístky z roztrženého čajového sáčku či sypaného čaje. Tento způsob patří mezi nejšetrnější.

Zdroj: ireceptar.cz, magazindoma.cz

Náhledové foto: Pixabay