okap

Okapy už nemusí být jen ze zinku, ale vyplatí se investovat do jiných materiálů

Na našem trhu najdeme celkem pět možných druhů materiálů, z nichž lze vyrobit okapy a dešťové svody. I když někdo říká že tradice je tradice, je třeba si přehledně sepsat i výhody a nevýhody ostatních materiálů, abychom se při jejich výběru mohli vždy kvalifikovávaně rozhodnout.

A co je vlastně k mání? Samozřejmě klasické pozinkované okapy. Ale můžeme narazit i na hliník, měď, plast a titanzinek. Ve všech případech vás pravděpodobně udeří do očí vyšší cena. Ne vždy je však neodůvodněná.

Pozinkované okapy mohou mít i moderní tvář

Co se stane, pokud se rozhodnete vsadit na to nejlevnější řešení? Pozinkované okapy vypadají dobře prakticky kdekoli – na rodinném domě i na průmyslovém objektu. Ovšem málokdo ví, jak pracné jsou na údržbu. Nainstalovali jste je? Gratulujeme, teď máte přibližně rok klid. Poté musíte okapy znovu natřít. Právě rok totiž trvá, než doslouží ochranná pozinkovaná vrstvička a nenávratně zoxiduje. Správný a pečlivý nátěr je tedy nezbytný. A musíte ho pravidelně opakovat. Pokud to uděláte, získáte životnost asi 20 let.

O něco lépe jsou na tom pozinkované okapy pokryté plastem nebo dodatečně přepálené. Na údržbu jsou o něco jednodušší a ani životnost, která se prodlouží o 10-15 let, není k zahození.

Měď jako klasika, která láká zloděje

Kam si pořídit měď? Pravděpodobně jen na historické budovy. Nepopíráme, že vypadá skvěle. A je také téměř bezúdržbová. Sama se totiž potáhne ochrannou vrstvou, díky níž se zbarví nejdříve dohněda a poté i dozelena. Čím je starší, tím lépe vypadá.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A dlouho vydrží. I bez údržby nabídne asi 80 let. Bohužel je však také značně oblíbená mezi zloději a její cena je přibližně 4x vyšší než u pozinku.

Hliník nabídne odolnost, ovšem i vysokou cenu

Hliníková okna, dveře, zahradní konstrukce apod. jsou dnes opravdu v módě. Není divu, vždyť tento materiál, používaný i pro lety do vesmíru, dokáže nabídnout značnou odolnost a bezúdržbovost.

Navíc ho lze kombinovat s mnoha typy práškových barev, jež po vytvrdnutí zvýší jeho odolnost ještě více. Není problém sladit ho s fasádou nebo střechou. Cena je ovšem podobná jako u mědi.

Titanzinkové okapy jako možnost pro fajnšmekry

Nabídnou vám především barevnou stálost a dlouhou výdrž. Ovšem problém nastává s jejich instalací. Nejsou totiž vhodné pro laiky. I sebemenší nepřesnost v usazení jejich životnost výrazně zkracuje. Nepotěší vás také jejich omezená nabídka co do barevného provedení. Oproti zinkovým okapům jsou však dražší „jen“ třikrát.

Plast jako zajímavá možnost

Nenechte se mýlit, nejde o nejlevnější řešení. Je ovšem tvarově i barevně stálé a nevyžaduje prakticky žádnou údržbu. Pokud navíc plastové okapy sladíte s fasádou nebo střechou, skoro nikdo si jich nevšimne. Oproti pozinku je jejich cena asi dvojnásobná.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.

2 komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *