titanzinek okap2

Okapy a svody je třeba vybírat pečlivě

Nákup okapů a rýn je docela složitou záležitostí, jelikož na trhu se nachází celá řada výrobců a pochopitelně i obrovské množství materiálů, které mohou zájemci volit. Je jasné, že se pravděpodobně člověk rozhodne na základě zkušeností někoho známého, nicméně není od věci podívat se i na články na internetu, které mohou leccos prozradit. Pokusme se tedy shrnout základní možnosti volby materiálu a potom také v následujících článcích jednotlivé druhy materiálu a jejich přednosti a naopak také nevýhody.

Měď jako kvalita i lákadlo zlodějů

Asi nejkvalitnější okapy rýny a svody jsou pochopitelně vyrobeny z mědi. Tento materiál se používá na stavbu domu již dlouhou dobu a lze hovořit o tom, že měděné okapy jsou na světě již odnepaměti. Jako materiál není měď nijak špatná, nicméně často potom rodinný domek láká zloděje. Práce s tímto materiálem je příjemná a zvládnou ji všichni klempíři anebo i laikové, kteří vše řeší svépomocí.

Klasika v podobě zinku

Asi největší klasikou je zinek, který se taktéž používá u rýn a okapu, jelikož jeho cena je úplně někde jinde, než by tomu bylo u mědi. Pozinkované okapy anebo i titanzinkové rýny jsou čistě lesklé stříbrné a vypadají na domku vkusně a hezky. Jejich výdrž pochopitelně není tak vysoká, jako je tomu u mědi, ale skoro se nekradou. Pokud se zvolí na střechu kvalitní asfaltová hydroizolace a hezká krytina, není co řešit! Nízká výkupní cena zinku je přitom také skvělá.

Plast materiálem dneška

Jestliže chcete volit nejméně ekologický materiál, pak samozřejmě musíte jít do plastu. Cenově vás uspokojí a můžete si vybrat z celé řady barevných variant. Problém u plastové rýny anebo okapu spočívá v tom, že se s ním složitě pracuje a rýny ne příliš ideálně drží na plastových háčcích. I tak ale lze vybrat výborné plastové okapy, které mohou vydržet velmi dlouhou dobu. Plast je prakticky doživotním řešením a mnohdy přežije i střechu. Betonová taška a také klasická pálená taška se k němu náramně hodí.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *