Několik cibulí může přežít silné námrazy v záhonu. Na jaře opět vykvetou v plné síle

Zimní zahrada

K okouzlení všech pěstitelů existují rostliny, které mohou bez úhony přezimovat v určitých podmínkách, bez ohledu na tuhnoucí teploty nebo sněhovou pokrývku. Jedná se o cibuloviny, které musí být zajištěny půdou, vhodně připraveny a zabezpečeny před silnými mrazy. Jaké cibuloviny lze přes zimu pěstovat v zemi a jaké podmínky jim lze poskytnout pro přezimování? Vezměte si motivaci od zkušených pěstitelů!

Ladoňka sibiřská (Scilla siberica)

Název napovídá, že se vyvíjí v oblastech s častým výskytem chladu a vyskytuje se převážně v západní Asii, východní Evropě a na Kavkaze, přestože původně pochází z jižních oblastí Ukrajiny. Vyrůstá do výšky přibližně 15 centimetrů a modrofialově kvete v období od března do dubna, takže je nejoblíbenějším medonosným druhem. Ladoním se také daří ve stínu nebo ve zlomkovém stínu, na záhonech pod stromy nebo keři. Může se jednat o velmi nenáročnou rostlinu, kterou je skutečně nutné vysadit v září a zajistit ji větvičkami, aby se zabránilo tuhnutí cibulek. Mohou se vyvíjet na jednom místě po několik dlouhých let.

Hyacint východní (Hyacinthus orientalis)

Název hyacintu pochází z řecké legendy o Hyakinthovi, který zemřel po útoku boha západního větru a z jeho prolité krve se vyvinul nový květ. Místně jsou hyacinty jednou z nejrozšířenějších jarních květin, která zdobí záhony přívaly žlutých, modrých, fialových, růžových nebo rudých květů. Ideálním prostředím pro hyacinty je slunné místo v půdě, ideálně směs hlinité půdy, písku a kompostu. Výsadbu lze provádět až do začátku října, na jaře se začínají rozvíjet při denních teplotách kolem 10 °C. V zimě je třeba je před sněhem a chladem zajistit chvojím nebo jinou pokrývkou.

Výrazné druhy kosatců

Kosatec
Foto: Pixabay

V našich podmínkách se daří sedmi druhům kosatců, zejména kosatci holandskému, který kvete ve velkém množství barev, nebo kosatci síťovanému, který je vhodný pro skalky, protože je méně vyvinutý. Začíná kvést koncem března nebo začátkem dubna modrými nebo fialovými květy. Kosatcům se daří na slunných nebo polostinných stanovištích ve snesitelně přetěžkých půdách. Cibulky se vysazují v polovině září a vydrží až 3 roky, poté se doporučuje jejich přemístění. Cibulky se vyplatí v zimě zajistit kompostem nebo větvemi jehličnanů, které se na jaře vyházejí.

Zdroje info: pestitele.cz, zahradkar.cz

Náhledové foto: Pixabay