water-815271_640

Nádrž na dešťovou vodu ušetří peníze

V dnešní době je volání odborníků, kteří varují před nedostatkem vody na území České republiky, čím dál tím hlasitější. I kvůli tomu dochází v časech sucha k vyhlašování zákazů zalévání vlastních zahrádek, kvůli čemuž veškerá úroda uhyne. Jak se tomuto trendu efektivně bránit? Pomohou retenční nádrže na zadržování dešťové vody.

Jak vypadají retenční nádrže na vodu

Chytání dešťové vody za pomoci sudů není v naší lokalitě ničím novým. Retenční nádrže v podstatě jen vylepšují původní myšlenku, jelikož kromě lepšího vizuálních dojmu taktéž dovolují zadržet větší množství vody, která se dá později využít k technickým účelům. Obvykle jsou vyráběny z plastu a na první pohled připomínají velký sud položený na bok.

Distributoři retenčních nádrží v základní sadě většinou nabízejí také ponorné čerpadlo a sestavu pro dopouštění nádrží, kterou v časech nedostatku srážek určitě oceníte. Zákazník musí svépomocí vybrat a zakoupit v podstatě jen speciální potrubí, které vodu přivede ze svodu do nádrže. K dostání je ovšem v každém hobby obchodu, takže nemusíte mít obavy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Na velikosti nádrže záleží především

Pokud přemýšlíte nad pořízením retenční nádrže na dešťovou vodu, měli byste v prvé řadě zvážit, jak velká nádoba dokáže splnit vaše očekávání. Při rozhodování berte v úvahu množství srážek ve vašem regionu, rozlohu zahrady a určitě také plochu střechy, z níž bude voda do nádrže stékat. Uveďme praktický příklad. Disponujete-li střechou o ploše 150 metrů čtverečních, což je takový všeobecný průměr, bohatě vám postačí nádrž na 5 000 litrů dešťové vody.

Dotace ulehčí vašemu rozpočtu

Jelikož je nedostatek vodních zdrojů celostátním problémem, Státní fond životního prostředí poskytuje na chytání dešťové vody dotace. Novostavby mohou dosáhnout až na 105 tisíc korun, pokud chtějí kromě dešťové vody využívat i šedou odpadní vodu. Pro existující stavby se připravena finanční pomoc ve výši maximálně 55 tisíc korun.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Trendy v bydlení se různí. Sleduji je a rád se o své poznatky podělím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *