Na co pozor, pokud pronajímáte byt

Smlouva

Chcete pronajmout byt? Pak se podíváme na největší problémy, které vás mohou v procesu hledání nájemce, uzavírání smlouvy či nájmu samotného potkat. Pojďme tedy na to!

Jak určit výši nájemného

Pokud píšete inzerát či chcete pronajmout byt skrz realitní kancelář, pak před vámi stojí jeden z prvních a nejdůležitějších úkolů – určení výše nájemného. Jak výši stanovit? Můžete zkusit určit nájemné svépomocí. Stačí zjistit výše nájemného ve vaší dané lokalitě. Poté nastavíte buď o něco nižší, než je obvyklé, v případě, kdy chcete byt pronajmout co nejrychleji, nebo naopak zůstanete na tržním nájemném či jej zvýšíte, domníváte-li se, že poskytujete lepší služby a byt. Nejlepší je však obrátit se na odborníka. Ti mají k dispozici vývoj a aktuální tržní ceny lokality a dokážou určitě přesnou cenu.

Říct si o jistotu? A v jaké výši?

Dalším problémem k řešení může být, zda si říct o kauci či slovy zákona jistotu. Určení její ideální výše však není nic složitého. Účel jistoty je totiž v tom, že se z ní budete uspokojovat v případě, kdy vám nájemce přestane platit nájemné či vám v bytě něco poničí. Účelu tedy uzpůsobte i její výši. Zákon vám však dává jistý limit. Maximálně totiž může být pronajímatelem požadováno složení jistoty ve výši trojnásobku měsíčního nájemného.

01_panelak

Foto: Pixabay

Jak si proklepnout potencionální nájemce

Další věcí je to, abyste si vybrali nájemce, který je solidní, pokud možno nezadlužený a schopný platit pravidelně nájemné ve sjednané výši. Osobní setkání udělá hodně. Nedozvíte se z něj však všechny relevantní informace. Proto je dobré ještě si je proklepnout. Nebojte se však, nepůjde o nic nelegálního ani jej nemusíte sledovat v černé dodávce dalekohledem. Stačí si projít pár nejdůležitějších databází. Mezi ty patří například Centrální evidence exekucí České republiky, Insolvenční rejstřík, Úřední deska soudních exekutorů, databáze hledaných osob Policie České republiky a popřípadě i Centrální evidence exekucí Slovenské republiky a Register úpadcov na Slovensku. Pokud se vám nechtějí všechny tyto rejstříky hledat, můžete si najít firmu, která se právě na toto specializuje.

Náhledové foto: Pixabay

 

Jan Mikulín - profile photo

Jak bydlet co nejlépe? Vychytávek v domácnosti je spousta. O některé se s vámi podělím.