Může mít soused kameru namířenou na váš pozemek?

kamera

Pokud si váš soused pořídí na zahradu kameru, není vyloučené, že může snímat i pohyb na vaší zahradě. V takových případech máte často oprávnění se bránit. Kamerový systém má rozhodně sloužit k jiným účelům, než je nakukovat do soukromí ostatních lidí. Je určený především pro zachycení případných zlodějů a pohybu cizích osob. Co to znamená z hlediska práva?

Kamera ano, ale…

Někdy se stává, že ke škodám na sousedním majetku dochází opakovaně, pak je tedy nastavení kamery nevyhnutelné. Podmínkou však je, že soused musí snímat jen vlastní pozemek, nebo maximálně jeho hranici. Při porušení těchto pravidel může skončit i na policii či u přestupkové komise, kde se situace dále řeší.

Posuzuje se vždy složitost případu, i pádné důvody, které souseda k takovému rozhodnutí vedly. Ne vždy je ale posuzování jednoduché. Jak již bylo řečeno, do jisté míry je využití kamery přípustné.

kamera

Foto: Pixabay

Co dělat při podezření na zneužívání

Pokud máte podezření, že k nedovolenému snímání z kamer přeci jen dochází, můžete se obrátit na obecní či městský úřad. Pokud je to pravda, jedná se o závažný přestupek, pro který však nesmí chybět žádné důkazy. Pokud jsou kamery namířeny přímo na vaše okna nebo jinou část pozemku, která by rozhodně snímána být neměla, neváhejte tuto skutečnost vyfotit a podat k soudu. Přestupková komise rozhodne, zda se jedná o přestupek či nikoliv.

Co je však naprosto nepřípustné, je veřejné publikování záběrů vás samotných nebo vašeho pozemku, např. na sociálních sítích. V takovém případě na nic nečekejte a situaci oznamte, soud v této situaci začne rozhodovat již do 48 hodin.

Zdroje informací: https://www.homeincube.cz/muze-nas-soused-smirovat-kamerami-a-co-s-tim/

https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/soused-nesmi-kamerou-snimat-vas-pozemek/

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.