Může být na pozemku odstaven karavan?

01_karavan

Jednou z otázek, kterou řeší řada majitelů karavanů či obytných přívěsů, je to, zda mohou tento svůj mobilní prvek dlouhodobě umístit na pozemek. Jako tomu obvykle v podobných situacích bývá, nelze na tuto otázku odpovědět jednou větou a vyžaduje trochu podrobnější vysvětlení. Hned na začátku je možné říci, že v určité situaci bude skutečně třeba dát průchod úřednímu šimlovi. Jak to tedy je s dlouhodobým stáním obytného přívěsu?

Je karavan stavba nebo ne?

Otázka vyslovená v názvu této kapitoly stojí v samém středu problému. Jak již bylo naznačeno, v určité situaci může být obytný přívěs nebo karavan (a platí to i pro lodní kontejnery apod.) označen poněkud neintuitivně za stavbu. V takovém případě podléhá jeho dlouhodobé umístění na pozemku povolení ze strany příslušného stavebního úřadu.

Kdy se tedy jedná o stavbu a kdy ne? Stavební zákon nám dává jisté vodítko, konečné slovo má ale stavební úřad. Svoji roli hraje konstrukce, i použité materiály. Z těchto pohledů by karavan neměl být za stavbu považován, stejně tak ale hraje roli účel daného prvku a doba jeho používání k tomuto účelu. A zde už se může definice stavby dotknout i karavanu.

02_karavan

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Karavan jako stavba

Karavan nebo obytný přívěs bude považován za stavbu v případě, že bude dlouhodobě využíván ke stejnému účelu jako jiná typická stavba. Budete-li tedy mít karavan na zahradě odstaven přes zimu, nic se neděje. Pokud si ale koupíte pozemek, umístíte si na něj karavan a hodláte v něm od jara do podzimu bydlet, povolení bude třeba. Nutno podotknout, že povinnost obstarat si povolení se týká samozřejmě i provozovatelů kempu, kteří hostům pronajímají statické karavany.

Potřebný souhlas stavebního úřadu má podobu povolení umístění stavby, resp. územního souhlasu. To je naštěstí o něco jednodušší, než získání územního rozhodnutí o umístění stavby, i tak se ale člověk jistému papírování nevyhne.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.