01_karavan

Může být na pozemku odstaven karavan?

Jednou z otázek, kterou řeší řada majitelů karavanů či obytných přívěsů, je to, zda mohou tento svůj mobilní prvek dlouhodobě umístit na pozemek. Jako tomu obvykle v podobných situacích bývá, nelze na tuto otázku odpovědět jednou větou a vyžaduje trochu podrobnější vysvětlení. Hned na začátku je možné říci, že v určité situaci bude skutečně třeba dát průchod úřednímu šimlovi. Jak to tedy je s dlouhodobým stáním obytného přívěsu?

Je karavan stavba nebo ne?

Otázka vyslovená v názvu této kapitoly stojí v samém středu problému. Jak již bylo naznačeno, v určité situaci může být obytný přívěs nebo karavan (a platí to i pro lodní kontejnery apod.) označen poněkud neintuitivně za stavbu. V takovém případě podléhá jeho dlouhodobé umístění na pozemku povolení ze strany příslušného stavebního úřadu.

Kdy se tedy jedná o stavbu a kdy ne? Stavební zákon nám dává jisté vodítko, konečné slovo má ale stavební úřad. Svoji roli hraje konstrukce, i použité materiály. Z těchto pohledů by karavan neměl být za stavbu považován, stejně tak ale hraje roli účel daného prvku a doba jeho používání k tomuto účelu. A zde už se může definice stavby dotknout i karavanu.

02_karavan

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Karavan jako stavba

Karavan nebo obytný přívěs bude považován za stavbu v případě, že bude dlouhodobě využíván ke stejnému účelu jako jiná typická stavba. Budete-li tedy mít karavan na zahradě odstaven přes zimu, nic se neděje. Pokud si ale koupíte pozemek, umístíte si na něj karavan a hodláte v něm od jara do podzimu bydlet, povolení bude třeba. Nutno podotknout, že povinnost obstarat si povolení se týká samozřejmě i provozovatelů kempu, kteří hostům pronajímají statické karavany.

Potřebný souhlas stavebního úřadu má podobu povolení umístění stavby, resp. územního souhlasu. To je naštěstí o něco jednodušší, než získání územního rozhodnutí o umístění stavby, i tak se ale člověk jistému papírování nevyhne.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

37 komentářů

 1. Jaroslav Bruckner Odpovědět

  Karavan na vlastním pozemku může být odstaven trvale.To samé platí o maringotce.Nespadá do stavebního ani ohlašovacího řízení o stavebním zákonu.

  1. ja a ty Odpovědět

   Je li tento právní názor správný pak děkuji …. i když co už by jeden v této mohl kdyby si na svém pozemku nemohl umístit objekt o rozměrech menších než 25 m2 který takto nespadá do ohlašovacího řízení staveb …

   1. Jakub Odpovědět

    Není to tak jednoduché, jsem stavař, projektant a něco málo o tom vím. Je to tak, jak se píše v článku. Pokud je např. maringotka zaparkovaná trvale a zejména je-li připojená na vodu a odpady, bere se jako stavba a podléhá ohlášení. Pozor, potom se na ní vztahují všechny min. požadavky jako na obyt. dům! Výška stropu min. 2,5 m, zádveří, WC s předsíňkou. Znám z praxe. Totéž mobilheimy ! Řešil jsem to s jednou paní, koupila si ho a umístila na pozemek. Soused jí udal a musela ho zlegalizovat jako stavbu. Ale protože nesplňoval výše uvedené parametry, mohla ho zlegalizovat jen jako Sklad nářadí, ne obytnou jednotku.
    Stavby do 25m2 se nemusí ohlašovat, ale vyžadují územní souhlas. Pouze je-li taková stavba u rod. domu, např. sklad, altán pro potřeby RD, není nutný ani ten.

   2. Jožin z Bažin Odpovědět

    Právní názor to správný není. Ale právo je teorie a praxe se má takto (v případě, že s karavanem skutečně nejezdíte): pokud neprohlásíte, že karavan používáte k takovému účelu, že s ním již nehodláte nikdy hnout, tak vás nikdy nikdo nepostihne – nemají jak vám dokázat opak a důkazní břemeno leží na správním orgánu. Ani nemusí mít značku, nebo STK. Dokonce ani kola (můžete se je chystat vyměnit, atd). Pokud Vás někdo udá, že karavan používáte jako stavbu, budete pozván k podání vysvětlení, kde bude nutné lhát. Pokud řeknete pravdu, úřady nemají jinou možnost, než vás postihnout. Ohánět se argumenty typu, že naa svém pozemku si můžete dělat co chcete, je jen ukázka neznalosti práva (=ukázka vlastní zranitelnosti).

    Ćlánek pojednává o pouhé teorii…. umím si představit problém v kempech, pokud daný kemp leží obci v žaludku, ale karavanu na soukromém pozemku se nebojte.

    1. Jakub Odpovědět

     Karavan, tedy kompletní automobil, je opravdu extrémní případ, tam by se to asi uhádalo. Ale opravdu znám z vlastní praxe, čili žádné teoretické tlachání, že lidi byli donuceni trvale umístěnou maringotku přinuceni legalizovat jako stavbu a nebo ji odstranit. Totéž ten mobilheim. Řešil jsem to cca před rokem.

 2. jirka Odpovědět

  Mě by zajímalo ,když už by to umístění ať už karavanu nebo maringotky / čili něco co má podvozek a kola a lze s ním pojíždět / na soukromém pozemku chtěl stavební úřad řešit jako stavbu“ co by dělali ti „aktivní“ úřední šimlové když mohou za stavbu považovat pouze něco ,co je pevně stojícího na zemi nebo přímo pevně spojeno se zemí /základy/ a já budu moci kdykoli karavanem nebo maringotkou popojet kamkoliv v rámci např . 1000 metrů čtverečných !!!!!!!

  1. Lukas Odpovědět

   Bohužel podle nového zákona, co vypadá jako stavba je stavba, je to dost neprůstřelné, úřad má vždy pravdu.

 3. kocour Odpovědět

  Bohužel v našem banánovém státě záleží na přístupu jednotlivých úřadů, sám mám karavan na svém pozemku 10 let a obec to nezajímá, ale vím, že jinde s tím měli nesmírný problém.

 4. Standa Odpovědět

  Už nevědí co vymyslet aby z člověka vytáhli nějaký ty peníze. Zase česká republika něco vymyslela.v jiných státech si úředníci ani by nekecli.treba v anglii anebo holandsku třeba na svém pozemku si můžu dát i 10 kontejnery a 10 maringotek a 10 karavanu a nigdo nic neřekne je to můj pozemek .

  1. Jaroslav Odpovědět

   Tak to teda v žádném případě. V obou zemích jsem byl a takové hrůzy typu mobilheim jak u nás jsem nikde kromě kempů neviděl. Regulace tam rozhodně je a větší než u nás.

 5. David Odpovědět

  To jsou ale nesmysly, co? Dneska píše články každý, kdo má do zadnice díru a vůbec ničemu nerozumí.

 6. Andrei Odpovědět

  No dobra, dobra, mili urednici, a co kdiz postavim stan na pozemku a budu v nem dlouhodobe bydlit? Budete po mne chtit stavebni povoleni?

  1. Perutka Miroslav Odpovědět

   vše to závisí
   na stavebním úřadu. pokud narazíte na zamindrákovaného úřednika, který karavan za stavbu prohlásí, tak máte velký problém. v Hranicích je to 100 procentní jistota.

  2. george Odpovědět

   Pokud to bude stavba,která je příslušenstvím k rodinnému domu,je do 25m2 výšky 5metrů a od hranice souseda 3m např. přístřešek na dřevo,na seno, , pak povolení nepotřebujete.Pokud je učena k bydlení,zahradní obytný domek,nebo pokud je to na pozemku,který je např. zahrada, louka,pozemek u lesa a nesousedí s rodinným domem, nebo se jedná o karavan, mobilheim, který je připojen na el. síť,vodu, odpad,pak povolení potřebujete.

 7. Martin Odpovědět

  Ale dal bych si pozor s přípojkou vody a následného odtoku do jímky. Zrovna tak připojení na el.soustavu – úřední šiml dokáže kolem sebe pěkně kopat.

 8. Pavel Odpovědět

  Zrovna zítra jdu řešit se stavebním úřadem tento problém.Jedna maringotka a jeden karavan na vlastím více jak 12.000 m2 pozemku.

 9. Zdeněk Odpovědět

  Mám na zahradě dlouho umístěný karavan, aby déle sloužil, tak jsem ho zastřešil (pergola s plechovou střechou). Na přístřešek jsem musel vybehat územní souhlas, ke kterému jsem musel přiložit namalovaný projekt, odpadovou politiku, souhlas od CHKO, ČEZ, O2, tuším, že tam byl snad i plyn a souhlas sousedů. Omlouvám se nepamatuji si přesně. Stavebnímu úřadu jsem zdělil, že bude pod přístřeškem stát karavan. Oni mi s úsměvem na tváři řekli, ať si tam postavím třeba vzducholoď. Bylo jim to fuk

 10. Josef Odpovědět

  no, já osobně si myslím, že v tomhle bordelstátě je možné všechno a že když na věc přijde, neplatí nic a nikde….
  Prostě přesně v duchu tvrzení setkají-li se dva právníci, vzniknou nejméně 3 názory….
  A když se k tomu dostane zkorumpovaný úředník (a že takových tady je !!!!!), může se doopravdy stát cokoliv, tedy: z karavanu může být stavba a nebo to taky stavba nikdy nebude ….

 11. nedamse Odpovědět

  Je to postavené na hlavu,po převratu se každý ohlížel po USA jak tam maji demokracii a že ji chceme i u nás-jo kiki-v Americe je pozemek váš a co si tam postavite a nebo v hloubce 100m najdete zlato je vaše a nikdo vám nemůže nic udělat prostě pozemek je vaš.U nás jako obvykle se hned nadělaji paskvily a milióny vyjimek a vy máte pozemek,ale vlastně nemáte jen se o něj musite starát

   1. xpeak3 Odpovědět

    Nemáte pravdu. „Karavan“ je obytný přívěs, tahá se za autem, protože samozřejmě nemá motor. Tomu co má motor, se říká „obytné auto“ nebo zkráceně „obytka“ nebo také „autokaravan“. Něco o tom vím, jsem karavanista. Takže asi tak….

    1. Jiří Novotný Odpovědět

     Můj dotaz byl samozřejmě jen k diskusi. Spoustu lidí si myslí /i autor článku ?/,že je karavan obytko .Když o něčem píši měl bych mít relevantní informace. Obytko,nebo obytný vůz mám také.Takže asi tak…

 12. Erik Odpovědět

  Na pozemek lze umístit vše, co není pevně spojeno se zemí. Kontroverzní by bylo, pokud by zájemce do karavanu zavedl vodu a proud. Jinak se za stavbu nepovažuje ani dřevěná stavba bez pevných základů do 16m2.

 13. zdenek plzen Odpovědět

  Mám pozemek vedený jako orná půda v záplavovém pásmu,chci pěstovat zemědělské produkty,nějakou slepicku,králíčka atd,a samozřejmě k tomu potřebuji nějaké zázemí a pozemek ochránit od různých nenechavců oplocením,umí mě někdo poradit jak na to ,???

 14. milan rada Odpovědět

  Karavan či maringotka stejně jako stavební buňka může být chápán stavebním úřadem dle zákona za výrobek plnící funkci stavby! Argument pevného spojení se zemí je laická hloupost. Ten vnímá pouze katastrální zákon, stavební zákon tento pojem nezná. Katastr vám ho nezapíše, dokud vám na něj stavební úřad nevydá platné povolení k umístění. Při „zaparkování“ nesmíte mít žádnou přípojku. K povolení přípojky musíte legalizovat jako stavbu. Na mostecku se přestěhoval kostel. Chcete tvrdit, že to byl mobilheim, který nebyl pevně spojený se zemí? Proto je argument pevného spojení se zemí z pohledu stavebního zákona blbost. Záleží i na tom, jestli je na pozemku jako stavba hlavní umístěn objekt určený k trvalému bydlení nebo je obytný karavan jediným objektem. V nezastavitelných plochách (nestavebních pozemcích) smí být umísťovány pouze objekty sloužící k obhospodařování pozemku = sklad zahradního či zemědělského náčiní.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *