Moucha v akci: Před kterým hmyzem je třeba bránit vaše mazlíčky

pes

Průlet nebezpečného hmyzu často vzbuzuje pozornost nejen lidí, ale i domácích mazlíčků. Hmyz je přitom nejen během teplého počasí doma nebo na zahradě stále plno. I obyčejné mouchy se pro ně však mohou stát hrozbou. Jaký hmyz představuje pro domácí mazlíčky hrozbu?

Moucha nejen otravná, ale i nebezpečná

Mouchy patří mezi poletující hmyz, který přenáší na potraviny různé vajíčka různých parazitů či bakterie. Setká-li se váš domácí mazlíček s mouchou tváří v tvář, jedním otevřením tlamy jí má v sobě, včetně zmíněných bakterií nebo parazitů. Mouchy mohou navíc naklást vajíčka i do otevřené rány zvířete.

Zvíře, které je třeba po nějakém chirurgickém zákroku, proto nechávejte raději doma za zavřenými dveřmi. Mohlo by se snadno stát, že se do rány dostane něco, co dříve či později způsobí infekci. Neléčená infekce může potom vyvolat sepsi, která může vašeho domácího mazlíčka ohrozit později i na životě.

Když se mazlíčci dostanou do křížku s bodavým hmyzem

Skotačení a dovádění psy i kočky baví. Často při tom ale nebezpečný hmyz vyhodnotí jako objekt na hraní a dobrou zábavu. Psi a kočky je mohou pronásledovat až do doby, než je konečně polapí. Za vyučenou dostanou zpravidla žihadlo, které je bodne na choulostivá místa jako je například čenich. Takové bodnutí nemusí skončit jen mrzutostí, ale často může dojít i k anafylaktickému šoku, který je způsoben alergií, stejně jako u lidí. Následky mohou být fatální. V takových případech je nutné rychle vyhledat odbornou pomoc. I v lepším případě může i malý otok vyvolat velkou bolest.

Potíže s roztoči

Nejpočetnější třída pavoukovců ani jiní roztoči nebývají pouhým okem ani vidět, zato dokážou potrápit nebohé domácí mazlíčky. Živí se zpravidla zbytky oloupané kůže, vlasy, nebo odpadlými chloupky. Psi a kočky jsou pro ně také hostinou, za kterou jsou ochotní ujít i kus cesty.

Dostanou-li se z vašich prostěradel a matrací přímo do srsti vašeho mazlíčka, může to znamenat velký problém. Roztoči totiž způsobí nejen svědivost, ale i závažnější stavy jako je například vypadávání srsti nebo tzv. prašivina. Mohou vyvolat i závažné ušní infekce, kterých se váš pes nebo kočka nemusí potom jen tak rychle zbavit.

kočka

Foto:Pixabay

Na dovolené chraňte svého mazlíčka ještě pozorněji

Bodnutí komára nevyvolá u řady domácích mazlíčků žádnou vážnější reakci. Pokud se ale s komárem setká pes či kočka například v exotických zemích, může to vyvolat nepříjemnou alergickou reakci. Komáři v exotických zemích přenáší často také nemoci, proti kterým jsou domácí mazlíčci často bezbranní.

Pozor na kněžice, ploštice i šváby

Jedná se o další hmyz, který dokáže přenášet bakterie či patogeny. Není vyloučené, že se právě v jejich střevech nemůže nacházet například bakterie E. coli nebo salmonela. Pozření většího množství tohoto hmyzu může mazlíčkům zadělat na střevní potíže. Pozor tak dejte na prostory jako jsou například sklepy, spíže, dílny, nebo sklady. Tam je výskyt těchto nezvaných hostů velmi častý.

Zdroje informací: https://www.ceskestavby.cz/clanky/o-kockach-psech-a-hmyzu-ktery-hmyz-je-pro-nase-domaci-mazlicky-nebezpecny-32641.html

https://www.ireceptar.cz/zahrada/nebezpecny-hmyz-nedotykat-se-20230529.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.