Moderní technologie pro vaše bydlení

Smart home

Opravdu jsem vypnula pračku? Zapnul jsem bezpečností alarm? Nestane se něco mému desetiletému dítěti, zatímco si skočím pro pár věcí do obchodu? Pokud vás podobně stresující otázky napadají, jakmile se za vámi zavřou vchodové dveře, je možná vhodný čas zamyslet se nad využitím moderních technologií i ve vaší domácnosti. Nejen, že vám chytrá domácnost ušetří drahocenný čas, ale příště už vyrazíte ven bez obav a s úsměvem na tváři.

Smart home – domácnost ovládaná na dálku

Jak je tedy možné lépe zabezpečit vaši domácnost? Téměř každý z nás dnes vlastní chytrý telefon, tzv. smartphone, jenž nám odkudkoli umožňuje zůstat v kontaktu s přáteli, vyřídit neodkladné pracovní záležitosti i objednat si domů nákup v námi stanoveném termínu. A ten samý telefon nám umí zajistit i propojení s domácími spotřebiči, bezpečnostním systémem či kamerami. Vše prostřednictvím mobilních aplikací, které umožní propojit váš mobil s konkrétním zařízením v domě i mimo něj. 

Ano, v rámci chytré domácnostichytré domácnosti můžete ovládat z pohodlí vaší pohovky nastavení zavlažovačů či vyhřívání bazénu na zahradě. Díky technologii chytré domácnosti budete schopni spoustu domácích prací vyřídit při cestě z práce či v čekárně u lékaře. Než dorazíte domů, budete si moct nechat v kávovaru připravit váš oblíbený nápoj, zkontrolovat čerstvost potravin v lednici, nastavit, které pokoje má vysavač vysát, a které naopak vytřít, či bez obav zapnout pračku a myčku.

Technologie v osvětlení i čistém vzduchu

Pokud se pro chytrou domácnost rozhodnete, určitě byste neměli zapomenout ani na zvolení vhodného osvětlení a systému větrání. I když se na první pohled nejedná o levnou záležitost, ročně prostřednictvím chytrého světelného systému ušetříte víc než používáním neinteligentních zářivek. Při výběru osvětlení zvažte také, jak náročný systém si vzhledem k již vlastněným spotřebičům a energiím můžete dovolit.

Pomocí detektoru inteligentního větrání zjistíte okamžitý nárůst výskytu oxidu uhličitého ve vaší domácnosti. Systém větrání následně automaticky zvýší přísun čerstvého vzduchu zvenčí. Na podobném principu funguje i detekce zvýšené vlhkosti v koupelně.

Elektřina ze slunce a chytrá baterie

V případě, že se „smart home“ týká právě domu, nikoliv bytu, je vhodné zvážit i instalaci menší fotovoltaické elektrárny přímo na vaší střeše. O co se ve skutečnosti jedná? Fotovoltaická elektrárnaFotovoltaická elektrárna je zařízení složené z několika solárních panelů, které jsou pomocí lehké konstrukce namontovány přímo na šikmou část střechy. Přebytečná sluneční energie je poté odváděna do chytré baterie či do tepelného čerpadla, odkud ji lze využít na ohřev užitkové vody.

Automatické ovládání téměř všude

Hlavní myšlenkou chytré domácnosti je, abyste mohli z jednoho zařízení, nejčastěji z vašeho mobilního telefonu, ovládat veškeré spotřebiče a přidružené systémy odkudkoliv. Pojem dálkového ovládání již nebudete znát jen ve spojení s manipulací kolem televize, ale i při stahování žaluzií, při otevírání garážových vrat či při nastavování pokojové teploty.

Tepelné čerpadlo jako skvělá investice

Tepelná čerpadlaTepelná čerpadla jsou zařízení, která čerpají teplo z jednoho místa na druhé – v našem případě se jedná o čerpadla, kterými lze vytápět bydlení, tudíž budeme potřebovat nějaký zdroj energie (konkrétně tu elektrickou), abychom mohli „porušit zákony termodynamiky“ a vyměňovat vzduch studený za teplý. Jedná se o nejmodernější způsob, jak vytápět interiér – je efektivní, nejméně nákladný, lze na něj čerpat dotaci a v neposlední řadě se jedná o poměrně ekologickou záležitost.

Zdroje info: veskom.cz, klimawest.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.