Moderní home office – jak si zařídit domácí kancelář?

Kancelář

Aby se nám doma lépe pracovalo a nelákal nás spíše pohodlný gauč než židle a stůl, je vhodné si takové pracovní místo co nejvíce zpříjemnit. Toho lze docílit jednak výběrem kvalitního a praktického nábytku, který si své majitele získá zejména ergonomickými vlastnostmi, ale i moderním a sympatickým vzhledem celé pracovny. Jak ale přenést nejnovější trendy v oblasti bydlení i technologií do vaší domácí pracovny?

Židle a stůl jako základ

Židle a stůl je samozřejmě středobodem každé pracovny. Jsou to ty dva kusy nábytku, které budete využívat několik hodin denně, a tak není důvod si nepořídit takové, které budou nejen pohodlné, ale i designové. Vzhled nábytku by měl zapadat do celkového stylu vašeho bydlení, a to zejména v případě, že si zřizujete pracovní kout v již plně zařízené místnosti (například v obývacím pokoji). Důležitá je však i praktická stránka – židle by měla být ergonomická a vhodný je také polohovací stůlpolohovací stůl.

Místo, kde budete pracovat by mělo vyzařovat pozitivní energii. Toho lze docílit světlými barvami. Nábytek volte v světlých barvách dřeva nebo v bílé – pozor, ta někdy může působit až příliš sterilně, což je dobré vyvážit vhodnými doplňky. K vytvoření jakési „pozitivní aury“ dobře poslouží i pastelové barvy, do kterých lze ladit například čalounění židle či koberec.

Osvětlení pro práci ve dne i v noci

Není to jen nábytek, který by měl být světlý. Světlo musí prostupovat celým pracovním prostorem. A to nejen z důvodů psychologických a estetických, ale zejména praktických. Stůl tedy, pokud je to možné, umístíme co nejblíže oknu, abychom maximálně využili denního světla.

V zimních měsících, brzo ráno nebo pozdě večer je ale nutné si přisvítit. K tomu zvolíme vhodnou stolní lampu. Ta by měla být nastavitelná, aby bylo možné si posvítit na jakoukoliv část stolu. Myslíme i na zářivku, konkrétně odstín jejího světla. Volíme takový, který je co nejvíce podobný dennímu světlu. Na některých zářivkách již nápis „denní světlo“ najdete, a pokud ne, vybírejte ze studeného spektra barev. Při práci u umělého osvětlení i počítačové obrazovky před spaním používejte brýle proti modrému světlubrýle proti modrému světlu. Pozitivně to ovlivní kvalitu vašeho spánku.KancelářFoto: Pixabay

Kout nebo samostatná místnost?

To, zda si zařídíte pracovní kout nebo vyhradíte práci celou místnost, není jen otázka vkusu, ale hlavně vašich prostorových možností. V klasickém panelákovém bytě si většina z nás jen těžko představí pracovnu v samostatné místnosti, a tak je na místě přistoupit k zařízení koutu v některém z pokojů.

Při volbě takového místa se držíme několika základních pravidel – tím prvním je, že bychom neměli pracovat v příliš frekventovaném pokoji, kterým je nejčastěji kuchyně. Obývací pokoj se může jevit jako skvělá volba, zejména díky jeho prostornosti. V tomto případě však umístěte stůl tak, abyste neviděli na pohovku a televizi. Budete-li pracovní kout směřovat do chodby nebo například místo šatny, myslete na dostatek kvalitního osvětlení.

Zpříjemněte si prostředí

Moderní pracovna se vyznačuje zejména minimalismem. Jednoduché linie, nevýrazné barvy nábytku, jednobarevné stěny a kovové či skleněné prvky mohou působit trochu neosobně. Někomu jistě takové prostředí plně vyhovuje – nic vás nerozptyluje a můžete se soustředit jen a jen na práci. Převážná většina lidí se však potřebuje i při práci cítit „jako doma“.

Toho lze docílit mnoha způsoby – rozmístěním fotografií či obrazů, dekoracemi a doplňky, pracovními pomůckami ve veselých barvách nebo použitím barvy či jiného dekoračního prvku na jednu ze stěn místnosti. Skvěle vypadají například obkladové páskyobkladové pásky v dekoru cihel nebo kamene.

Zdroje info: westbrick.cz, liftor.cz

Náhledové foto: Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.