Mlýnek na maso: Aspekty, které je třeba brát v potaz při jeho výběru

Mletí masa

Dát si skvělé domácí mleté maso rozhodně stojí za to. Vždyť to kupované bývá na pultech dlouhou dobu, mnohdy není dobře namleté a setkat se u něj můžete také s různými zbytky. Žádné křupy ani až příliš tučné kousky masa určitě žvýkat nehodláte, a tak se nebojte si maso namlet doma. Potřebujete k tomu pouze kvalitní mlýnek. Na to, jak vybrat ten správný, se podíváme podrobněji v následujících řádcích. V potaz je zapotřebí brát hned několik důležitých aspektů.

Elektrický mlýnek jasnou volbou

Doby, kdy se využívaly pouze mechanické mlýnky, jsou již dávno pryč. Jsou sice velmi odolné a nevyžadují přísun elektrické energie, nicméně práce je mnohem delší a namáhavější. Pokud melete maso častěji, určitě vsaďte na elektrický model. Vše bude rychlejší a efektivnější. Třeba takové mletí klobás s ručním by bylo takřka nekonečné.

Kolik masa zvládne za jednu minutu?

U každého přístroje se setkám s odlišnou kapacitou. Jestliže potřebujete zpracovávat větší množství masa, rozhodně si vybírejte přístroje mající výkon převyšující 800 W. Ty zvládnou za minutu pomlet klidně i 2 kg masa. Jinak ale mlýnky s výkonem vyšším než 350 W zvládnou pomlet i tužší části masa. Mlýnek zkrátka musí jet plynule a bez jakéhokoli zasekávání.

Čerstvě namleté masoČerstvě namleté maso: Foto Radek Štěpán 

Čím víc oceli, tím lépe

Ruční mlýnky jsou z kovu vyrobené kompletně. U elektrických tomu tak není. Jejich součásti jsou plastové. Čím méně jich je, tím lépe. Tradičně ale bývá z kovu pouze samotná mlecí část, tedy šajby a ostří. Určitě dbejte na to, by nebylo ocelové jenom ostří a mřížoví, ale i samotné šrouby a jiné části. Ušlechtilá ocel je maximálně pevná a neabsorbuje pachy. 

Mlýnek na maso včetně příslušenství

Mlýnek na maso včetně příslušenství: Foto Radek Štěpán 

Multifunkce ano, ale…

Mnohdy se prodávají přímo velké mlýnky na maso, jež jsou součástí kuchyňských robotů. jmenovat můžeme třeba multifunkci ETA Gratus nebo jiné. Tradičně se mlýnky skládají ze dvou nástavců. jeden je na maso a druhý na lisování šťávy z ovoce. Typický je v tomto ohledu třeba model Tefal HV8 PlusTefal HV8 Plus, který jsme používali my. Z dalších modelů jmenujme třeba ještě Rohnson R 502V. Pokud nechcete, aby se vám doma válela spousta příslušenství, je lepší vsadit na samostatný mlýnek.

Zdroje info: zena-in.cz, tefal.cz, eta.cz, mlýnek zapůjčil ElectroWorldElectroWorld

Mletí masa: Náhledové foto Radek Štěpán 

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.