Mikromateriály mají i své mouchy

Osvětlení ložnice

Když se řekne spokojený spánek, zaměříme se pravděpodobně ze všeho nejvíce na přírodní materiály – a to od kvalitní postele z masivu až po ložní povlečení. Ovšem právě tady začíná takhle rovnice tak trochu pokulhávat. Na místo neznámých se totiž tlačí lákavě a komfortně znějící názvy nejrůznějších materiálů, které tak trochu zapomínají upozorňovat na to, že spaní na nich není právě přirozené.

Řeč je například o oblíbeném mikroflanelu nebo mikroplyši. Jak jste asi uhodli, vyrábí ze z mikrovlákna, což je vlastně 100 % polyester. A jaká je základní surovina pro výrobu tohoto materiálu? Nebuďte překvapeni, když vám prozradíme, že je to na mnoha místech tolik dehonestovaná ropa.

Jak si ustelete, tak si lehnete

A kde se vlastně obliba věcí z mikrovlákna vzala? Vděčíme za to mohutné reklamní kampani, která nás už několik let obklopuje prakticky na každém kroku. Cílí zejména na pohodlné hospodyňky, protože nic s předponou mikro se při správném stylu praní opravdu nemusí žehlit. Naopak pokud to při praní trochu „přepálíte“, nerozžehlí vzniklé sklady ani ten nejdražší přístroj.

 

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Tajemství tkví v tom, že mikrovlákna do sebe téměř neabsorbují vlhkost. I proto jsou po vytažení z pračky téměř suchá a nezmačkaná.

Nabídnou skvělé termoregulační vlastnosti…

Ano, to vám reklama tvrdí. Možné se vám čas od času stane, že se na bavlněném prostěradle vzbudíte doslova ve vlhkém fleku, který jste přes noc propotili. Mikrovlákno vás podobných probuzení uchrání – ovšem jen s tím rozdílem, že vlhké budete mít jen a pouze pyžamo.

Jestliže se v noci propotíte, můžete se snadno vzbudit nejenom v mokru, ale také s nepříjemnou vyrážkou. Vlhkost sražená na nesavém podkladu totiž s vaší pokožkou udělá přesně tohle. A že mikroplyš nebo mikroflanel skvěle zahřejí? To je pravda, ovšem leckdy mohou být hřejivé až moc. A to tak, že jsou pro spánek při běžné ložnicové teplotě v podstatě nepoužitelné. Jako hřejivá deka se tedy mikroplyš a jemu podobní určitě hodí, ovšem jako útulné hnízdečko pro každodenní spánek spíše ne.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Bydlení mě baví a ráda o něm píšu. Zkušeností mám hodně.