Máte povinnost odklízet sníh na chodníku před domem?

sníh

S příchodem mrazivějších dní můžeme brzy očekávat nejen namrzlé chodníky, ale také sněhovou nadílku, která mnohdy brání přístupu k vašemu pozemku nebo průchod kolem něj. Co s tím? Kdo bude v tuto chvíli za kupu sněhu odpovědný?

Zodpovědný je majitel komunikace, nikoliv domu

Za neodklizený sníh by byli před lety zodpovědní majitelé domů. Dnes je tomu jinak. Vlastníci nemovitostí nemusejí proto vybíhat do ulic, aby vám vymetli pěknou cestičku. Zodpovědnost je na majiteli komunikace, ve většině případů se jedná o obec. Přilehlá komunikace nemusí být ovšem odklizena mávnutím proutku. Vlastníci komunikací si nejprve mohou zvolit pracovní plán, podle kterého budou sníh odklízet.

Málo frekventovaná místa se tak mnohdy odklizeného sněhu ani nedočkají. Plán úklidu ze strany obce musí být vždy zveřejněn, ne však s podmínkou jeho plnění na sto procent. Některé uličky, kde není pohyb lidí ani aut, se uklízet nemusí. Řada lidí proto ze zvyku odklízí sníh sama. Chodníky tak sypou velkou vrstvou soli, v domnění, že všechny hroudy sněhu brzy roztají. Sůl však poškozuje nejen jejich majetek, ale zároveň ničí i přilehlé stromy apod.

sníh

Foto: Pixabay

Ani obec není všemocná

Návaly sněhu je třeba odklízet a námrazu ošetřit pomocí štěrku anebo písku. Schůdnost chodníku musí být vždy ze strany obce zajištěna. V případě úrazu je za stav chodníku zodpovědná také obec.

Domáhat se ovšem nákladů za způsobený úraz není vždy tak úplně jednoduché. Pokud se například hned ráno na zamrzlém chodníku od deště vytvoří malé kluziště, není za zranění, které se stane krátce poté odpovědná obec. Chodník zkrátka nelze zajistit v daný okamžik jako schůdný a pokud obec prokáže, že to nebylo v jejích silách, je vše v pořádku.

Zdroje informací: https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/odklizet-neodklizet-solit-nesolit-kdo-ma-jakou-odpovednost-kdyz-napadne-snih-nebo-je

https://www.dumazahrada.cz/clanek/odklizeni-snehu-technika-a-povinnosti-majitele-chodniku.html

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.