Máte doma exotické rostliny? Nejspíš je musíte zazimovat

Exotika

Do našich končin byly navíc přivezeny rostliny výjimečných národů, kterým se zde nemusí dobře dařit. Ať je to jakkoli, budete jim schopni poskytnout uspokojivou péči a podmínky, oni vám to vrátí bohatým rozvojem a v několika případech i rozkvětem. V tu chvíli je životně důležité přesunout tyto druhy na zimu dovnitř.

Jak je to se zazimováním cizokrajných keřů

Pro ilustraci lze do skupiny exotických keřů zařadit oleandry, olivy nebo citrusy. Uprostřed letních měsíců jsou nejhezčí, a proto skvěle zdobí celou zahradu nebo převis. Tyto rostliny vyžadují standardní zálivku a dostatek slunce. Na zimu je nezapomeňte přemístit například do skleníku, garáže nebo chodby, kde teplota nesmí klesnout pod deset stupňů Celsia. Před obdobím zimního klidu je rozumné větve zkrátit přibližně o třetinu!

Jak si poradit s balkónovými květinami a bylinkami?

Muškáty patří určitě mezi nejznámější převislé balkónové květiny u nás. Když přijdou chladné dny, přesuňte tyto rostliny do chladnějších a temnějších místností v domě nebo na půdě. Vaše garáž, sklep společně s chodbou bude také vhodný. Nezanedbávejte ale bylinky pěstované venku, jako je bazalka, rozmarýn, tymián, bobkový list, levandule a tak dále. I ty je potřeba zabezpečit před zimou. Budete je moci bez námahy umístit do podkroví, ale dejte je daleko od zdroje tepla!

Bobkový list
Foto: Pixabay

Nakonec se vrhneme na hlíznaté druhy rostlin

Begonie mají především místo ve skupině s hlíznatými rostlinami. Ještě předtím, než se pustíte do zazimování, musíte nejprve udělat následující. Hlízy opatrně vytáhněte z půdy, očistěte je od stonků a dalších výhonků, nechte je v chladu asi po 14 dní sušit, a nakonec je vložte do krabice s pískem, rašelinou nebo dřevěnými pilinami. Uchovávejte je v místnosti, kde bude celou zimu kolem 4 až 8 °C. Ovšem i více studený sklep, zahrada nebo vaše garáž bude také dobré místo pro uskladnění. Během zimování pravidelně kontrolujte hlízy begonie, jestli nezačnou hnít! To se totiž občas stává…

Zdroje info: zahradkar.cz, blesk.cz

Náhledové foto: Pixabay