01_okap

Lze odvádět dešťovou vodu na pozemek souseda

Úpravě okapů a obecně odvádění dešťové vody ze střechy domu věnujeme obvykle velkou pozornost. Součástí řešení je potom vždy odvod vody pryč, jinak tomu koneckonců ani být nemůže. Někdo volí odvod stékající dešťové vody do kanalizace, jiný si pořídí jímku na dešťovou vodu a v dalších případech se voda vsakuje do půdy. Komplikuje ale situaci nějak fakt, pokud voda stéká nikoliv na náš pozemek, nýbrž na pozemek souseda? Krátká odpověď zní: ano, zásadně. Jak konkrétně ale právo odvod vody k sousedovi řeší?

Imise přímé

Zákon – konkrétně § 1013 občanského zákoníku – definuje základní dva druhy imisí (tj. vody přicházející na ze sousedního pozemku). Tím prvním jsou imise přímé, tím druhým imise nepřímé. Občanský zákoník jasně stanoví, že přímé imise jsou zapovězené v každém případě. Jinými slovy, okap nebo jiný typ odvodu prostě nemůžete namířit na sousedův pozemek (to mimochodem platí i pro kouř, prach apod.) Výjimku může představovat pouze situace, kdy je k tomu právní důvod (tím může být např. smlouva mezi vámi a sousedem o dodávkách vody). Tento zákaz platí bez ohledu na množství či závažnost důsledků, které to sousedovi způsobí.

02_voda

Foto: Pixabay

Imise nepřímé

Trochu jiná situace nastává v případě tzv. nepřímých imisí, tj. takových, které jsou dány vzájemnou polohou pozemků. Pokud se jedná o vodu, která stéká v míře přirozené místním poměrům a podstatně neomezují používání pozemku, je to v pořádku. V opačném případě (např. po takových terénních úpravách, které majitel pozemku provedl a tím zhoršil situaci pozemku pod ním) se zákon opět zastává majitele postiženého pozemku a jeho soused musí situaci napravit.

Zákon tak hovoří poměrně jasně. Druhá věc je, že odvádění vody k sousedovi může být občas ku prospěchu obou stran. Sousedé se často dohodnou na tom, že jeden rád příjímá dešťovou vodu z pozemku toho druhého a používá jí k zavlažování. V takovém případě je vhodné uzavřít tzv. smlouvu o zřízení služebnosti, která definuje právě právo odvádět vodu k sousedovi, stejně jako povinnost souseda udržovat okap v dobrém stavu apod.

Náhledové foto: Pixabay

Stylové bydlení je skvělé. Vím o něm hodně a chci se o to podělit.

1 komentář

  1. Amaia X Odpovědět

    To mi přijde naprosto logický. To snad nikoho ani nemůže napadnout, aby si svedl vodu z jeho okapů k sousedovi, ne? I když lidé jsou dneska drzí dost, takže je dobře, že pro takové jedince autoři píšou takové články, aby je to náhodou nenapadlo. Většina lidí stejně má zahradu, takže dešťovkou naplňuje sudy či vodní nádrž, která pak slouží na zalévání zahrady. Pokud již jsou sudy plné, tak není nic jednoduššího než zaklopit příklopku, aby voda stékala přímo do kanalizace,ne? A pokud dotyčný nemá v blízkosti sudů kanalizaci, tak si může pořídit hadici, tu nasadí na okap a může odvádět přímo na silnici do kanálu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *