Letničky: čas na jejich výsadbu je právě teď. Poradíme, jak na to

Lichořeřišnice

Letničky, to jsou například krásenka zpeřená, slunečnice roční, černucha damašská, lichořeřišnice větší nebo třeba vlčí mák. Jejich obrovskou výhodou je nespočet barev, které nabízí. Některé mohou do vaší zahrady nalákat opylovače. Jejich pěstování je poměrně pracné a navíc obvykle vydrží jen jednu sezónu, což je důvod, proč se je spousta lidí raději rozhodne nepěstovat. Nejlevnější způsob, jak je pěstovat, je začít od semínka. Pokud ale nestíháte termín výsevu, můžete si zakoupit již předpěstované sazenice.

Letničky a jejich výsev

Letničky je široký pojem a jejich pěstování se může druh od druhu lehce lišit. Respektujte tedy pravidla výsevu uvedená na obalu semen. Letničky mají obvykle větší semena, která se sadí hlouběji, okolo 7 cm. Některá semena je možné vysít rovnou na záhon, jiná je zapotřebí doma předpěstovat a na konečné stanoviště přesadit až v druhé polovině května, kdy už nehrozí mrazy. Kombinujte různé druhy letniček, přičemž ty vyšší dejte dozadu a postupujte pomalu k těm nejnižším. U kulatých záhonů jsou nejvyšší rostliny uprostřed.

Černucha damašská

Černucha damašská: Foto Pixabay

Výsadba letniček

Pokud jsme si letničky předpěstovali, vysazujeme v druhé polovině května. To, co mají letničky společné je to, že milují slunce a teplo, takže na základě tohoto volíme jejich konečné stanoviště. Po výsadbě je důležité dopřát letničkám pravidelnou zálivku a pravidelně zbavovat půdu plevele. Pokud chcete, aby letničky kvetly co nejdéle, pravidelně odstraňujte odkvetlé květy. Můžete také sbírat semínka, která příští rok použijete na nový výsev.

Trvalky vs. letničky

Výsev trvalek se pro mnoho lidí zdá lepší investicí, protože rostliny nemáte na jednu sezónu. U letniček ale můžete mít každý rok zcela jiný záhon a zkoušet můžete nejrůznější druhy rostlin. V rámci jednoho druhu můžete narazit i na více než čtyři barevná provedení. Dobou kvetení a bohatostí květů se trvalky letničkám jednoduše nemohou rovnat. A díky tomu je spousta zahradníků ochotná vysazovat letničky rok od roku, než se spoléhat na trvalky.

Zdroje info:

https://www.rostlinky.cz/blog/vysadba-letnicek-na-zahony.html

https://www.floranazahrade.cz/zahon-pestrych-letnicek/

Lichořeřišnice: Náhledové foto Pixabay

Bydlení mě baví. Rád se s vámi podělím o své zkušenosti.