Kutilka asijská atakuje domy i chalupy. Nebydlí i u vás?

kutilka

V letních měsících se skvěle daří hmyzu. Vosí a sršní hnízda jsou každoročním problémem, který kolem domu řešit opravdu nechcete. V posledních letech se však v České republice rozmáhá kutilka asijská. Ta sice člověku neublíží, ale její stavitelské schopnosti vám dovedou pěkně znepříjemnit život.

Návštěvník z východu

Kutilka asijská je původem z Indie a oblasti střední Asie. Svým pruhovaným zbarvením a tvarem těla připomíná vosu, příbuzná je s ní ale jen vzdáleně. Je to samotářský druh, který se plně sžil s člověkem. Staví si totiž hnízda na lidských výtvorech. Najít ji můžete na fasádách, v oknech, za obrazy, ve skříních nebo klidně na chatě v peřinách.

Kutilka si místo pro stavbu hnízda pečlivě vybírá a pokud si vyhlédne zrovna váš dům, budete se jí jen těžko zbavovat. Hnízdo tvoří z blátivých kuliček. Vymodeluje z nich několik komůrek tvaru doutníku a začne do nich nosit omráčené pavouky. Do pavouků pak naklade svá vajíčka a vyvíjející se larvy postupně vyžírají pavouky zevnitř. Právě tento „životní styl“ kutilek spoustu lidí děsí.

hnízdoHnízdo: autor: Thorsten Hawaii/Creative Commons/CC0

Nemáte ji také?

Moje kutilka se usídlila v okenním rámu. Hotové hnízdo jsem objevila až po několika dnech, kdy se z jednoho určitého místa ozývalo neskutečně silné bzučení. Někteří lidé také popisují šílené pisklavé zvuky, které vydávají larvami mučení pavouci. Většinou však někde najdete přilepený hliněný „doutník“. Nemusíte se bát jej zničit, kutilka není chráněná a ani vám nijak neublíží. Žihadlo sice má, ale žádný útok na člověka nebyl dosud popsán.

Odehnat kutilku je velice těžké. Když jí hnízdo shodíte, pravděpodobně se vrátí a postaví nové. Buď budete muset stavitelku vyčíhat a zabít přímo ji anebo hnízdo až do podzimu vytrvale ničit. Na podzim totiž letová perioda dospělců končí a nastoupí nová generace.

Zdroj: https://www.blanokridlivpraze.cz/atlas/detail/?atlId=39

Kutilka: náhledové foto: autor: pjt56/Creative Commons/CC-BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en